| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Czy posiadanie narkotyków na własny użytek jest karalne?

Czy posiadanie narkotyków na własny użytek jest karalne?

Problem posiadania narkotyków na własny użytek był odmiennie traktowany przez polskie sądy. Jedne podkreślały, że zakaz ich posiadania jest niezależny od celu i czasu trwania, inne zaś – że krótkotrwałe posiadanie substancji odurzających nie jest czynem zabronionym. Jak rozstrzygnął spór Sąd Najwyższy?

Część sądów w swych wyrokach podkreślała, że zakaz posiadania środków odurzających nie powinien być uzależniony od ich przeznaczenia lub ilości. Sądy podkreślały, że z treści przepisu art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w żaden sposób nie wynika jakiekolwiek zawężenie karalności posiadania narkotyków.

Art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii stanowi bowiem, że: „Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Wskazywano również, że przepis o niekaralności posiadania niewielkich ilości narkotyku na własny użytek obowiązywał we wcześniejszym stanie prawnym i został uchylony przez ustawodawcę. Stąd należy stwierdzić, że skoro w nowej ustawie (z 2005 roku) ustawodawca nie wprowadził takiej klauzuli, to każde, nawet krótkotrwałe, posiadanie narkotyków jest karalne.

Inne sądy odwoływały się w swych wyrokach do kryterium czasu, podkreślając, że krótkotrwałe posiadanie narkotyków nie jest czynem zabronionym określonym w art. 62 wyżej wskazanej ustawy. Takie twierdzenie prowadziłoby, zdaniem tych sądów, do karania wszystkich osób, które znajdują się pod wpływem narkotyków. Każda osoba, będąca w takim stanie, na pewno choć przez chwilę, była przecież w posiadaniu narkotyków.

Zobacz: Co grozi za posiadanie narkotyków?

Spór co do interpretacji przepisu art.62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii doprowadził tą kwestię przed Sąd Najwyższy.

Zadaniem Sądu Najwyższego była odpowiedź na pytanie czy posiadanie środka odurzającego lub substancji psychotropowej związane z jego zażywaniem lub zamiarem użycia jest czynem zabronionym z art. 62 ustawy.

1. posiadaniem środka odurzającego jest każde władanie takim środkiem, także związane z jego użyciem lub zamiarem użycia;

2. w każdym przypadku stwierdzenia posiadania narkotyków, należy je zabezpieczyć, a następnie, orzec ich przepadek;

3. przepisy ustawy nie zawierają wprost sformułowanego zakazu używania narkotyków, ale jest to zbędne, gdyż można to wywnioskować ze znajdującego się w ustawie katalogu przypadków, kiedy posiadanie narkotyków jest legalne;

4. stwierdzenie w organizmie osoby obecności narkotyków nie jest związane z automatycznym przyjęciem, że osoba znajdowała się wcześniej w ich posiadaniu (nie jest przestępstwem znajdowanie się w stanie po użyciu środka odurzającego).

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »