| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Vademecum prawa karnego: posiadanie narkotyków

Vademecum prawa karnego: posiadanie narkotyków

Czy za posiadanie małej ilości marihuany można trafić za kratki? Czy nakłanianie do zażywania narkotyków stanowi przestępstwo? Co to jest posiadanie narkotyków na własny użytek i czy jest karalne?

Przepisy prawa nie zawierają definicji narkotyku. Za to określają czym jest substancja psychotropowa czy środek odurzający. Są to wszystkie substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, działające na ośrodkowy układ nerwowy.

Wśród środków odurzających, załącznik do ustawy wymienia m.in. heroinę, opium, kokainę czy morfinę czy ziele konopi oraz szereg innych środków o mniej lub bardziej skomplikowanych nazwach. Do substancji psychotropowych ustawa zalicza np. amfetaminę.

Przepisy polskiego prawa wprowadzają karalność za posiadanie środków psychotropowych i odurzających. Surowość kary będzie zależeć od ilości posiadanych substancji niedozwolonych.

Zdaniem Sądu Najwyższego posiadanie narkotyków to świadome i faktyczne dysponowanie nimi, niezależnie jak długo trwa stan posiadania.

Czytaj: Przestępstwo posiadania narkotyków

Czytaj: Co grozi za posiadanie narkotyków?

Przestępstwo z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest występkiem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3. Typ uprzywilejowany z art. 62 ust. 3 zagrożony jest alternatywnie karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Czytaj: Jaka kara grozi za posiadanie narkotyków

Z racji karalności samego posiadania narkotyków pojawia się pytanie, czy karalne jest każde nawet krótkotrwałe posiadanie? Chodzi tutaj o karalność posiadania na tzw. własny użytek. Zgodnie z przepisami już nie obowiązującymi posiadanie narkotyków na własny użytek nie podlegało karze. A jak jest teraz?

Czytaj: Czy posiadanie narkotyków na własny użytek jest karalne?

Czytaj: Posiadanie narkotyków na własny użytek

Oprócz posiadania karalne jest również nielegalne uprawianie określonych roślin. Obecnie obowiązująca ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii w art. 63 tak samo jak poprzednio obowiązująca ustawa z 1997 r., jako przestępstwo kwalifikuje nielegalna uprawę maku ( z wyjątkiem maku niskomorfinowego) konopi (z wyjątkiem konopi włóknistych) krzewów koki. Pod groźba kary zabronione jest także nielegalny zbiór mleczka makowego, opium, słomy makowej, liści koki, ziela konopi.

Czytaj: Uprawa marihuany i innych nielegalnych substancji

Czytaj: Kara za wytwarzanie i przetwarzanie środków odurzających lub substancji psychotropowych

Obok samej uprawy karze podlega również udział w obrocie niedozwolonymi środkami.

Czytaj: Co grozi za udział w obrocie narkotykami

Przestępstwem jest również samo umożliwienie lub ułatwienie zażycia środków niedozwolonych. Umożliwienie użycia środka odurzającego lub substancji psychotropowej oznacza działanie, prowadzące do stworzenia dogodnych warunków innej osobie do użycia środka odurzającego lub substancji psychotropowej.

Czytaj: Co grozi za udzielanie, ułatwianie, nakłanianie do użycia narkotyków

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dylewska

Prawnik w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK