| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Jaka ilość narkotyków jest ilością znaczną?

Jaka ilość narkotyków jest ilością znaczną?

To czy oskarżony posiada nieznaczną czy znaczną ilość narkotyku ma duże znaczenie przy wymierzaniu kary. Oba te pojęcia są jednak niedookreślone i to od sędziów zależy jak zadecydują w konkretnym przypadku. To niedookreślenie stało się przyczyną zadania pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego.

Znaczna i nieznaczna ilość narkotyku

Zgodnie z regulacją zawartą w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii osoba posiadająca znaczną ilość narkotyku może trafić do więzienia nawet na 10 lat a diler narkotyków nawet na 12 lat.

Przy nieznacznej ilości narkotyków odpowiedzialność karna jest zdecydowanie mniej surowa. Osoba z nieznaczną ilością narkotyków trafi do więzienia maksymalnie na 3 lata.

Pojęcie to jest więc bardzo nieostre, a zarazem bardzo istotne dla oskarżonego. Wobec tego Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy nieprecyzyjna regulacja ustawy jest zgodna z konstytucją. Trybunał zajął się tą sprawą 14 lutego 2012 roku.

Zastrzeżenia jakie podniósł Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy nie są podzielane przez Prokuraturę Generalną i Sejm. Według ich stanowiska taki niedookreślony zwrot został zastosowany specjalnie przez ustawodawcę i pozostawia swobodę sędziom.

Rozstrzygnięcie Trybunału

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wskazane przepisy są zgodne z konstytucją. Według Trybunału Konstytucyjnego ustawodawca celowo użył w ustawie pojęcia niedookreślonego. Dzięki takiemu zabiegowi sędziowie mogą samodzielnie dokonać interpretacji w konkretnej, prowadzonej sprawie.

Uznanie za zgodne z konstytucją przepisów regulacji o przeciwdziałaniu narkomani budzi jednak wątpliwości. Taka decyzja Trybunału doprowadzi do powstania rozbieżności w orzecznictwie sądu. Niektórzy sędziowie przyjmą łagodniejsze, a inni surowsze kryterium.

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu przywołuje wyrok Sądu Najwyższego, który uznał znaczną ilość za taką, która wystarczy do jednorazowego odurzenia się co najmniej kilkudziesięciu osób. Również i to jednak budzi wątpliwości.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK