| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Jak uzyskać warunkowe umorzenie postępowania karnego o posiadanie narkotyków?

Jak uzyskać warunkowe umorzenie postępowania karnego o posiadanie narkotyków?

Oskarżony o posiadanie narkotyków powinien wraz ze swym obrońcą starać się o jego warunkowe umorzenie. Jest to najkorzystniejszy wyrok jaki może zapaść w tego typu sprawie. Jak uzyskać warunkowe umorzenie postępowania?

Jeżeli oskarżony przyznaje się do popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków, wówczas linia obrony uzgodniona z jego obrońcą powinna koncentrować się na przedstawieniu Sądowi argumentów oraz dowodów   na ich poparcie uzasadniających warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Opierając się na doświadczeniu zdobytym podczas orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego mogę wskazać przykładowe argumenty, jakie powinny zostać podniesione na uzasadnienie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków: 

• podjęcie przez oskarżonego  w trakcie postępowania karnego terapii dla osób uzależnionych lub zażywających narkotyki,

• wsparcie finansowe  stowarzyszenia, którego celem jest pomoc narkomanom,

• wskazywanie na jednorazowy przypadek wejścia w posiadanie narkotyków, akcentowanie łagodzących okoliczności wejścia w posiadanie narkotyków, takich jak młody wiek i towarzysząca mu niedojrzałość, głupi impuls jaki temu towarzyszył, okazja jaka oskarżonego do tego pchnęła,

• wyrażenie i akcentowanie przez oskarżonego skruchy, wstydu, negatywnej oceny swojego postępowania polegającego na wejściu w posiadanie narkotyków,

• zasługujący na aprobatę sposób życia oskarżonego przed popełnieniem przestępstwa,

• plany edukacyjne, zawodowe, rodzinne oskarżonego by przekonać sędziego, że wymierzenie mu kary będzie stanowiło tragedię dla oskarżonego, dotknie dotkliwie jego rodzinę i bliskich, a także będzie ze szkoda dla społeczeństwa.

Zobacz: Kiedy posiadanie narkotyku będzie przestępstwem mniejszej wagi?

To tylko przykładowe wyliczenie argumentów służących przekonaniu Sądu o słuszności warunkowego umorzenia postępowania karnego. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego przygotowania linii obrony.

Pamiętaj, że każda z podniesionych w Sądzie okoliczności powinna zostać poparta odpowiednimi dokumentami, a w razie potrzeby także zeznaniami świadków wskazanych przez oskarżonego lub jego obrońcę.

To jednak nie wszystko. Konieczne jest również „przećwiczenie” z obrońcą sposobu zachowania w Sądzie, w szczególności tego jak się ubrać, jak wyrazić skruchę, jak wskazać na plany zawodowe lub rodzinne.

Konieczne jest wreszcie uzgodnienie z obrońcą co zaproponować w zamian za warunkowe umorzenie postępowania karnego, np. nałożenie obowiązku podjęcia lub kontynuowania terapii dla osób uzależnionych lub zażywających narkotyki, świadczenie pieniężne na cel społeczny, dozór kuratora, nałożenie obowiązku podjęcia nauki lub pracy. Wszystko to po to, by perfekcyjnie przygotować się na rozprawę główną lub posiedzenie przed Sądem.

Zobacz serwis: Oskarżony - podejrzany

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK