| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Zaostrzenie odpowiedzialności karnej za pochwalanie przestępstw o charakterze dyskryminacyjnym

Zaostrzenie odpowiedzialności karnej za pochwalanie przestępstw o charakterze dyskryminacyjnym

W wyniku nowelizacji Kodeksu karnego z roku 2010 – z dniem 8 września 2010 r. wprowadzone zostało zaostrzenie sankcji karnych za publiczne pochwalanie przestępstwa z art. 119 KK, czyli pochwalanie zachowania polegającego na biciu lub grożeniu innym osobom z uwagi na ich odmienną wiarę, przynależność rasową, etniczną etc.

Polski ustawodawca zdecydowanie potępia przestępstwo o charakterze dyskryminacyjnym polegające na stosowaniu przemocy lub gróźb bezprawnych wobec grupy osób lub poszczególnych osób z powodu ich przynależności narodowej, rasowej, etnicznej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej wyznaniowości. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Taka sama kara grozi również za nawoływanie publiczne do popełnienia takiego przestępstwa.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami Kodeksu karnego publiczne pochwalanie przestępstwa określonego w art. 119 KK było również karalne – karą grzywny do 180 stawek dziennych, ograniczeniem wolności, albo karą pozbawienia wolności do roku (tak.art 255 § 3 KK)

W stosunku do treści wskazanego przepisu art 255 § 3 KK wprowadzony został jednak przepis szczególny (art. 126a KK), który wyłącza jego zastosowanie a przewiduje nową i surowszą sankcję za publiczne pochwalanie tego przestępstwa i wprowadza za nie karę od 3 miesięcy do 5 lat.

Zobacz: Wymierzanie kar

Przepisem tym jest art. 126a KK, który obowiązuje od 8 września 2010 r., który został do Kodeksu karnego dodany ustawą z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy o Policji, ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks karny oraz ustawy - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 98, poz. 626).

Wskazany przepis wymienia szereg przestępstw (zbrodni) oraz właśnie występek z art. 119 KK, za które publiczne pochwalanie ich popełnienia lub publiczne nawoływanie do ich popełniania grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę należy ocenić jako słuszne, albowiem dodatkowo wzmacnia on prawno-karną ochronę ludności mieszkającej w Polsce realizując konstytucyjny zapis o wolności wszystkich obywateli oraz zakaz dyskryminacji z uwagi na wiarę, pochodzenie etc.

Zobacz serwis: Odpowiedzialność karna

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK