| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Przestępstwo porzucenia małoletniego lub osoby nieporadnej

Przestępstwo porzucenia małoletniego lub osoby nieporadnej

W treści przepisu art. 210 Kodeksu karnego ustawodawca określił jako karalny czyn polegający na porzuceniu małoletniego poniżej lat 15 lub porzuceniu osoby nieporadnej ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny wbrew obowiązkowi troszczenia się o te osoby oraz dodatkowo ustalił dodatkową zaostrzoną odpowiedzialność sprawcy, jeżeli następstwem tego czynu jest śmierć osoby porzuconej.

Jaka za to grozi kara?

Za przedmiotowe przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, zaś w razie śmierci osoby porzuconej sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Kto popełnia wskazane przestępstwo?

Wskazane przestępstwo popełnia osoba, która wbrew obowiązkowi troszczenia się porzuca:

  • osobę małoletnią poniżej lat 15
  • osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny

Określony obowiązek troski może wynikać zarówno z ustawy (np. obowiązek rodzica z Kodeksu rodzinnego opiekuńczego), z wyroku sądu (np. wyrok rozwodowy przyznający małżonkowi opiekę nad dzieckiem) czy też konkretnego stanu faktycznego (np. umowy opieki z opiekunką do dziecka)

Definiując pojęcie porzucenia należy pomocniczo posłużyć się orzeczeniem SN (wyroku z dnia 4 czerwca 2001 r., sygn. V KKN 94/99, Orz. Prok. i Pr. 2001, nr 11, poz. 30) który wskazał, iż porzucenie" (...) oznacza działanie polegające na opuszczeniu dziecka lub osoby nieporadnej, połączone z zaprzestaniem troszczenia się o nią, bez zapewnienia jej opieki ze strony innych osób. Do istoty "porzucenia" należy więc pozostawienie osoby, nad którą miałaby być roztoczona opieka, własnemu losowi, przy czym chodzi tu nie tylko o zaniechanie opieki nad osobą małoletnią lub nieporadną, lecz także o uniemożliwienie takiej osobie udzielenia natychmiastowego wsparcia.

Zobacz: Poddanie sprawcy próbie

Należy również uznać, iż pod pojęciem porzucenia będzie mieścić się sytuacja, gdy porzucający uniemożliwi innej osobie pomoc porzuconej osobie.

Przykładem porzucenia będzie zatem sytuacja pozostawienie przez ojca w lesie dwunastoletniej córki bez odprowadzenie jej do domu, sytuacja opuszczenia domu przez opiekunkę do dziecka przy jednoczesnym pozostawieniu tego dziecka w domu w sytuacji, gdy jego rodzice wrócą za kilka dni.

Czy musi wystąpić skutek porzucenia w postaci krzywdy?

Opisywane przestępstwo to przestępstwo formalne, co oznacza, iż do jego popełnienia nie musi zajść żaden skutek, a wystarczy sama czynność porzucenia.

Jak odpowiada sprawca porzucenia, jeżeli dziecku coś się stanie lub zostanie ono narażone na poważne niebezpieczeństwo?

W razie sytuacji, gdy porzucenie sprawcy spowoduje szkodę dziecku lub przykładowo narazi je na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia sprawca odpowiada za dwa (lub więcej) przestępstw (a wymierzana jest mu w jednym wyroku jedna kara z przepisu, który przewiduje surowszą odpowiedzialność karną). 

Zobacz serwis: Kodeks karny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK