| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Przestępstwo nielegalnego organizowania adopcji

Przestępstwo nielegalnego organizowania adopcji

Zgodnie z art. 211a Kodeksu karnego obowiązującym od dnia 8 września 2010 r., każdy, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zajmuje się organizowaniem adopcji dzieci wbrew przepisom ustawy podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wskazane przestępstwo jest nowym przestępstwem w kodeksie karnym, albowiem zostało ono dodane na mocy ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy o Policji, ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks karny oraz ustawy - Kodeks postępowania karnego przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. ( Dz.U.10.98.626) i obowiązuje od 8 września 2010 r.

Przedmiotem ochrony wskazanego przepisu są (jak należy się domyślać) dobro dziecka oraz ochrona legalnych procedur adopcyjnych.

Analizując treść przepisu art. 211a KK należy uznać, iż istnieją dwie zasadnicze przesłanki popełnienia tego przestępstwa:

  • organizowanie adopcji wbrew przepisom ustawy
  • organizowanie adopcji spowodowane chęcią osiągnięcia korzyści majątkowe

Pod pojęciem ustawy regulującej przebieg adopcji należy rozumieć Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który w treści przepisów art. 114-127 określa jak powinna przebiegać taka procedura.

Zobacz: Przestępstwa za granicą

Karalne jest zatem organizowanie adopcji w innych warunkach niż tam określone i to tylko w sytuacji, gdy działanie to jest spowodowane chęcią osiągnięcia korzyści majątkowej (a zatem nie jest przestępstwem „zorganizowanie” adopcji przez litość).

Odnosząc się do treści pojęcia „organizowanie” należy przyjąć ogólną i szeroką definicję, iż zmieści się jej ramach szereg działań mających na celu doprowadzenie do czynności nielegalnej adopcji. Prawdopodobnie dopiero orzecznictwo Sądu Najwyższego sprecyzuje co mieści się w pojęciu organizowania takiej adopcji.

Wskazane przestępstwo może zachodzić w zbiegu z innymi przestępstwami np. uprowadzeniem dziecka, fałszerstwem dokumentów etc. Wówczas sprawca odpowiada za wszystkie te przestępstwa w jednym wyroku.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK