| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Jak się bronić w przypadku przestępstw przeciwko mieniu?

Jak się bronić w przypadku przestępstw przeciwko mieniu?

Jeżeli zostałeś oskarżony o popełnienie przestępstwa kradzieży, oszustwa czy rozboju a zebrany w toku postępowania materiał dowodowy wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo udowodnienia Twojej winy zadbaj o swoją obronę już na etapie postępowania przygotowawczego.

Jak się bronić?

→ Postaraj się naprawić szkodę w całości, a jeżeli nie jest to możliwe - negocjuj z pokrzywdzonym celem uzgodnienia sposobu jej naprawienia. Taki stan rzeczy będzie Ci pomocny przy uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia.

→ Sprawdź czy w sposób prawidłowy została ustalona wartość utraconego mienia. W praktyce organ prowadzący postępowanie wartość tą ustala najczęściej jedynie w oparciu o wskazania pokrzywdzonego. Wskazania te są jednak bardzo często znacznie zawyżone i de facto stan cenę zakupu danej rzeczy. Wartość komputera który w chwili zakupu kosztował 2 500,00 złotych po kilku latach eksploatacji spada praktycznie do zera. Jeżeli masz zastrzeżenia co do faktycznej wartości utraconego mienia, wnioskuj o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność ustalenia faktycznej jego wartości.

→ Jeżeli wartość utraconego mienia nie jest znaczna, zawsze warto złożyć wniosek o rozważenie zmiany kwalifikacji czynu jako wypadek mniejszej wagi. Odpowiedzialność za przestępstwo kradzieży czy oszustwa w takim wypadku jest znacznie łagodniejsza i pozwala starać się o warunkowe umorzenie postępowania.

→ Przeproszenie, pojednanie się z pokrzywdzonym, wyrażenie skruchy będzie okolicznością łagodzącą braną pod uwagę przez sąd przy ustalaniu wymiaru kary.

→ Naprawienie szkody bądź przynajmniej ustalenie sposobu jej naprawienia znacznie zwiększa szanse warunkowego umorzenie postępowania w przypadku przestępstwa kradzieży.

→ Jeżeli do popełnienia przestępstwa zmusiły Cię problemy finansowe – przedstaw je sądowi. Motywacja jest jedną z przesłanek wpływających na wymiar kary.

→ Pokaż sądowi że podjąłeś uczciwą pracę, przedstaw zaświadczenie o zatrudnieniu, wskaż w jaki sposób zamierzasz naprawić szkodę.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Konsekwencje przestępstwa kradzieży dla każdego oskarżonego mogą być inne i zależą od wielu niezależnych czynników takich jak: uprzednia karalność, zastosowane środki probacyjne, wiek, właściwości i warunki osobiste. Warto jednak podkreślić że pomimo iż przestępstwo kradzieży zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat nie zawsze musi zakończyć się skazaniem. Pojednanie się z pokrzywdzonym, naprawienie szkody bądź przynajmniej ustalenie sposobu jej naprawienia skutkuje możliwością starania się o warunkowe umorzenie postępowania.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dużo poważniejsze konsekwencje poniesie sprawca przestępstwa rozboju czy kradzieży rozbójniczej. Dotyczy to w szczególności nieletnich, którzy często nieświadomie uczestniczą w przestępstwie popełnianym przez dorosłych lub starszych kolegów. W tego typu przestępstwach staraj się wykazać że skazanie na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania może być dodatkowym zabezpieczeniem interesów pokrzywdzonego. Przede wszystkim pozostając na wolności będziesz mógł pracować a więc będziesz miał możliwości zrekompensowania pokrzywdzonemu wyrządzonej szkody. Nie wywiązanie się z obowiązku naprawienia szkody może stanowić podstawę do zarządzenia wykonania kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK