| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Reagowanie na znęcanie

Reagowanie na znęcanie

Problem znęcania się coraz częściej pojawia się na sądowej wokandzie. Nasze społeczeństwo staje się bardziej świadomie swoich praw, przez co znęcanie przestaje być tematem tabu. W kodeksie karnym, przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności, jednak w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem, kara może sięgnąć nawet dziesięciu lat. Jeśli zaś w wyniku znęcania, osoba pokrzywdzona targnie się na własne życie – przestępstwo to zagrożone jest karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Niezwykle istotny jest fakt, iż Niebieska Karta może zostać wykorzystana w postępowaniu karnym przeciwko sprawcy znęcania, jako dowód.

Niebieska karta - procedura

Znaleźć w sobie odwagę

Jednym z niebezpieczeństw, związanym ze znęcaniem się, jest tzw. wyuczona bezradność. Ofiary przemocy w rodzinie bardzo często  wykształcają w sobie poczucie, że ich próby zapobieżenia przemocy domowej nic nie dadzą, że ich prośby o pomoc nie zostaną wysłuchane. Nie zauważają, że brak ich sprzeciwu wobec sprawcy przemocy tylko dodaje mu odwagi i zachęca do dalszego zadawania cierpienia.

Dlatego tak istotnym jest, aby znaleźć w sobie odwagę i zgłosić problem znęcania, tak fizycznego jak i psychicznego, na policji czy w prokuraturze. Można też zgłosić się do gminnych ośrodków pomocy oraz instytucji, wspierających walkę z alkoholizmem. Kolejnym narzędziem walki ze znęcaniem jest nieoceniona pomoc prawna, której należy szukać u profesjonalistów.

Na koniec warto wspomnieć o wstydzie, jaki może towarzyszyć ofiarom przemocy. Jest to zjawisko powszechne w mniejszych społecznościach, w których wszyscy się znają. Należy jednak stanowczo podkreślić, że spokój i bezpieczeństwo swoje i rodziny jest ogromną wartością, a pomoc znaleźć można nie tylko w najbliższym otoczeniu, lecz w każdej z wymienionych wyżej instytucji.

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK