| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Jaki jest termin wniesienia aktu oskarżenia?

Jaki jest termin wniesienia aktu oskarżenia?

Akt oskarżenia wnoszony jest przez prokuratora w ciągu 14 dni od zamknięcia śledztwa lub w ciągu 14 dni od otrzymania aktu oskarżenia sporządzonego przez Policję (w przypadku jego zatwierdzenia lub zmiany przez prokuratora). Jeżeli podejrzany jest aresztowany wskazany termin jest krótszy i wynosi 7 dni. Są to terminy instrukcyjne, których przekroczenie nie skutkuje bezskutecznością czynności wniesienia aktu oskarżenia.

Problematyka określenia terminu wniesienia aktu oskarżenia związana jest z zakończeniem postępowania przygotowawczego. Należy wskazać, iż aby akt oskarżenia był wniesiony, uprzednio podejrzany wraz z obrońcą muszą być zawiadomieni o terminie końcowego zaznajomienia z materiałem sprawy (jeśli zgłosili takie żądanie procesowe). Doręczenie zawiadomienia o tej czynności musi nastąpić minimum na 7 dni przed wyznaczonym terminem jej odbycia się. W zapoznaniu z aktami sprawy uczestniczyć może podejrzany a także jego obrońca. Ich nieusprawiedliwiona nieobecność nie tamuje dalszego procedowania.

Po końcowym zaznajomieniu się z aktami sprawy podejrzanemu oraz jego obrońcy przysługuje prawo do zgłaszania wniosków dowodowych o uzupełnienie postępowania przygotowawczego w przeciągu 3 dni. Jeżeli wnioski te nie zostaną zgłoszone lub zostaną oddalone wówczas prokurator (lub inny uprawniony organ) mogą przystąpić do sporządzenia aktu oskarżenia.

W razie uwzględnienie wniosków dowodowych zmierzających do uzupełnienie postępowania przygotowawczego prokurator podejmuje decyzję odnośnie dalszego toku sprawy. Jeżeli jest w dalszym ciągu utwierdzony co do konieczności skierowania aktu oskarżenia do sądu, wówczas ponownie powtarza procedurę końcowego zaznajomienia się z aktami sprawy.

Procedura i termin sporządzenia aktu oskarżenia zależeć będzie od tego, czy prowadzone jest śledztwo czy dochodzenie oraz od tego który organ dokonuje tej czynności.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

W przypadku zakończonego śledztwa prokurator w ciągu 14 dni ma obowiązek sporządzenia aktu oskarżenia. Termin ten dotyczy również organów prowadzących dochodzenie, z tym że nie wysyłają oni (z wyjątkiem organów uprawnionych do działania na podstawie art. 325 Kodeksu postępowania karnego) aktu oskarżenia bezpośrednio do sądu, a przekazują go prokuratorowi który go zatwierdza (bądź nie i decyduje o innym sposobie zakończenia sprawy) albo podtrzymując decyzję o skierowaniu sprawy do sądu – zmienia otrzymany akt oskarżenia tworząc własny.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Wskazane terminu ulegają modyfikacji w przypadku gdy osoba podejrzana przebywa w areszcie. Przepis art. 331 formułuje tutaj zasadnicze 2 wymogi. Jeżeli podejrzany jest tymczasowo aresztowany termin do wniesienia aktu oskarżenia wynosi 7 dni. Dodatkowo przepis ten formułuje zalecenie, w myśl którego w sprawie, w której wobec podejrzanego stosowane jest tymczasowe aresztowanie, akt oskarżenia należy wnieść nie później niż 14 dni przed upływem dotychczas określonego terminu stosowania tego środka.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK