| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Słownik

Prowokacja

Aktualizacja: 18.07.2011

Prowokacja to jedna z metod wykrywania przestępstw oraz walki z przestępczością. »

Wykroczenie

Aktualizacja: 19.03.2009

Jest to czyn społecznie szkodliwy zagrożony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia karą aresztu (od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności, grzywny do 5000 zł albo nagany.   »

Wina

Aktualizacja: 18.03.2009

Wina jest jedną z głównych przesłanek odpowiedzialności karnej i cywilnej.   »

Uszczerbek na zdrowiu

Aktualizacja: 18.03.2009

Pojęcie to występuje w prawie karnym i pojawia się w związku z ubezpieczeniem społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. »

Sprawca

Aktualizacja: 18.03.2009

Sprawcą przestępstwa w znaczeniu ścisłym jest ten, kto sam osobiście popełnia przestępstwo, czyli realizuje znamiona czynu zabronionego. Sprawca to realizator czynu zabronionego - np. kradzieży, oszustwa, poplecznictwa, zabójstwa etc. »

Przestępstwo

Aktualizacja: 18.03.2009

Przestępstwo to czyn zawiniony, bezprawny, tzn. zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.   »

Prokuratura

Aktualizacja: 18.03.2009

Tak określa się pion organów państwowych, które czuwają nad przestrzeganiem praworządności w państwie oraz zajmują się ściganiem przestępstw w związku z tym, a także wykonują funkcję oskarżyciela publicznego przed sądami.   »

Poręczenie

Aktualizacja: 18.03.2009

 Poręczenie w prawie karnym jest jednym ze środków zapobiegawczych, czyli mających na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania albo zapobiegnięcie popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa. »

Pomocnictwo

Aktualizacja: 18.03.2009

To pojęcie zarówno z dziedziny prawa karnego, prawa wykroczeń, jak i prawa cywilnego.   »

Policja

Aktualizacja: 18.03.2009

 Jest to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. »

Pokrzywdzony

Aktualizacja: 18.03.2009

To osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Pokrzywdzonym może być też instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, choćby nie miała osobowości prawnej.   »

Podżeganie

Aktualizacja: 18.03.2009

Podżeganie polega na nakłanianiu osoby do dokonania czynu zabronionego.   »

Orzeczenie

Aktualizacja: 18.03.2009

Orzeczenie sądowe rozstrzyga konkretną sprawę w postępowaniu sądowym. W trakcie rozprawy sąd wydaje orzeczenia w postaci wyroku lub postanowienia.   »

Nietykalność

Aktualizacja: 18.03.2009

Nietykalność osobista jest jednym z podstawowych konstytucyjnych praw obywatelskich, polegających na zakazie pozbawienia wolności z wyjątkiem przypadków przewidzianych prawem.   »

Mediacja

Aktualizacja: 18.03.2009

Mediacja to ugodowe rozstrzygnięcie sporu między stronami postępowania przy pomocy bezstronnej osoby mediatora  »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »