| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Strony procesu > Czy pokrzywdzony jest stroną w sądzie?

Czy pokrzywdzony jest stroną w sądzie?

Najprościej rzecz ujmując pokrzywdzonym jest osoba, której dobro zostało bezpośrednio zagrożone lub naruszone przez przestępstwo. Tym dobrem może być dobro materialne, majątkowe i osobiste. W sprawach z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Pokrzywdzony

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Pokrzywdzonym może być także instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, choćby nie mała osobowości prawnej oraz zakład ubezpieczeń społecznych.

Oskarżyciel posiłkowy

Instytucja oskarżyciela posiłkowego pozwala pokrzywdzonemu działać obok prokuratora lub też zamiast niego, jako strona czynna w stadium jurysdykcyjnym. W świetle prawa w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Sąd dopuszczając oskarżyciela posiłkowego do udziału w sprawie, wydaje stosowne orzeczenie (postanowienie)

Zobacz również: Kto może być oskarżycielem posiłkowym?

Oskarżyciel posiłkowy nie może działać w postępowaniu w sprawach nieletnich

Uprawnienia

Czynności oskarżyciela w postępowaniu muszą być związane z popieraniem oskarżenia. Nie może więc on wykonywać czynności na korzyść oskarżonego.

Oskarżyciel posiłkowy może:
1. brać udział w rozprawie,
2. składać wnioski,
3. zadawać pytania,
4. składać oświadczenia.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

W razie odstąpienia oskarżyciela posiłkowego od oskarżenia nie może on ponownie przyłączyć się do postępowania. Śmierć oskarżyciela posiłkowego nie tamuje biegu postępowania; osoby najbliższe mogą przystąpić do postępowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego w każdym stadium postępowania.

Wyłączenia

Sąd orzeka, że oskarżyciel posiłkowy nie może brać udziału w postępowaniu, gdy:
1. nie jest on osobą uprawnioną,
2. jego akt oskarżenia, oświadczenie o przystąpieniu do postępowania zostało złożone po terminie,
3. w postępowaniu bierze już udział określona przez sąd liczba oskarżycieli posiłkowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Dmochowska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przed rozpoczęciem współpracy z kancelarią Raczkowski Paruch, zdobywała doświadczenie w międzynarodowych kancelariach prawnych PwC Legal, CMS Cameron McKenna oraz wspierając jednego z kluczowych klientów kancelarii w ramach oddelegowania w jego siedzibie (secondment) w Warszawie i w Wiedniu. Posiada doświadczenie w obsłudze przedsiębiorstw w zakresie prawa pracy, w szczególności w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym kadry menedżerskiej, wprowadzaniem programów premiowych, ochroną danych osobowych pracowników, a także w prawno-pracowniczych aspektach transakcji korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK