| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Świadek > Przyrzecznie prawdomówności świadka a jego odpowiedzialność karna

Przyrzecznie prawdomówności świadka a jego odpowiedzialność karna

Zgodnie z treścią przepisu art. 187-188 Kodeksu postępowania karnego od świadka można odebrać uroczyste przyrzeczenie, co do złożenia przez świadka zeznań zgodnych z prawdą. Należy wskazać, iż instytucja ta nie jest powiązana z kwestią odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie – takie bowiem ponosi każdy świadek (niezależnie od tego, czy składał przyrzeczenie) pod warunkiem, że został przez sąd pouczony o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.

Zgodnie z treścią przepisu art. 190 Kodeksu postępowania karnego, sąd ma przed rozpoczęciem przesłuchania obowiązek pouczyć świadka o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań lub zatajenie nieprawdy. Udzielenie wskazanego pouczenia jest warunkiem odpowiedzialności karnej świadka.

Wskazane powyżej pouczenie o odpowiedzialności karnej jest czymś zupełnie odrębnym od instytucji złożenia przez świadka uroczystego przyrzeczenia o jego prawdomówności.

Zgodnie z treścią przepisu art. 188 § 1 Kodeksu postępowania karnego, rota przyrzeczenia świadka jest następująca: “świadomy znaczenia moich słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że będę mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co jest mi wiadome”.

Zobacz serwis: Odpowiedzialność karna

Jeżeli sąd pouczy Jana. K o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, a ten je złoży – należy spodziewać się wszczęcia wobec niego postępowania karnego. Jeżeliby natomiast Jan K nie został przez sąd pouczony (np. sąd zapomniałby o tej czynności formalnej) wówczas jest zwolniony od odpowiedzialności karnej.

Należy jednak wskazać, iż wbrew brzmieniu przytoczonego przyrzeczenia składanego przez świadka (tak jak to już było zaznaczone) – świadek ponosi odpowiedzialność karną za ewentualne fałszywe zeznania lub zatajenie nieprawdy, jeśli tylko został przez sąd pouczony o odpowiedzialności karnej w tym zakresie, a niezależnie od tego czy składał on przyrzeczenie czy też nie. Są to dwie całkowicie odrębne od siebie instytucje (wbrew niekiedy wyrażanym potocznym zapatrywaniom).

Zobacz serwis: Świadek przestępstwa

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pouczenie o odpowiedzialności karnej nie jest tożsame ze złożeniem przez świadka uroczystego przyrzeczenia o prawdomówności.
Pouczenie o odpowiedzialności karnej nie jest tożsame ze złożeniem przez świadka uroczystego przyrzeczenia o prawdomówności.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK