| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Świadek > Przyrzecznie prawdomówności świadka a jego odpowiedzialność karna

Przyrzecznie prawdomówności świadka a jego odpowiedzialność karna

Zgodnie z treścią przepisu art. 187-188 Kodeksu postępowania karnego od świadka można odebrać uroczyste przyrzeczenie, co do złożenia przez świadka zeznań zgodnych z prawdą. Należy wskazać, iż instytucja ta nie jest powiązana z kwestią odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie – takie bowiem ponosi każdy świadek (niezależnie od tego, czy składał przyrzeczenie) pod warunkiem, że został przez sąd pouczony o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.

Zgodnie z treścią przepisu art. 190 Kodeksu postępowania karnego, sąd ma przed rozpoczęciem przesłuchania obowiązek pouczyć świadka o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań lub zatajenie nieprawdy. Udzielenie wskazanego pouczenia jest warunkiem odpowiedzialności karnej świadka.

Wskazane powyżej pouczenie o odpowiedzialności karnej jest czymś zupełnie odrębnym od instytucji złożenia przez świadka uroczystego przyrzeczenia o jego prawdomówności.

Zgodnie z treścią przepisu art. 188 § 1 Kodeksu postępowania karnego, rota przyrzeczenia świadka jest następująca: “świadomy znaczenia moich słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że będę mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co jest mi wiadome”.

Zobacz serwis: Odpowiedzialność karna

Jeżeli sąd pouczy Jana. K o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, a ten je złoży – należy spodziewać się wszczęcia wobec niego postępowania karnego. Jeżeliby natomiast Jan K nie został przez sąd pouczony (np. sąd zapomniałby o tej czynności formalnej) wówczas jest zwolniony od odpowiedzialności karnej.

Należy jednak wskazać, iż wbrew brzmieniu przytoczonego przyrzeczenia składanego przez świadka (tak jak to już było zaznaczone) – świadek ponosi odpowiedzialność karną za ewentualne fałszywe zeznania lub zatajenie nieprawdy, jeśli tylko został przez sąd pouczony o odpowiedzialności karnej w tym zakresie, a niezależnie od tego czy składał on przyrzeczenie czy też nie. Są to dwie całkowicie odrębne od siebie instytucje (wbrew niekiedy wyrażanym potocznym zapatrywaniom).

Zobacz serwis: Świadek przestępstwa

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pouczenie o odpowiedzialności karnej nie jest tożsame ze złożeniem przez świadka uroczystego przyrzeczenia o prawdomówności.
Pouczenie o odpowiedzialności karnej nie jest tożsame ze złożeniem przez świadka uroczystego przyrzeczenia o prawdomówności.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK