| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Świadek > Odwołanie się świadka od kary porządkowej

Odwołanie się świadka od kary porządkowej

Na świadku oprócz pewnych uprawnień procesowych np. do odmowy zeznań lub odmowy odpowiedzi na pytanie w określonych ustawowo sytuacjach) ciążą również procesowe obowiązki w tym w szczególności stawiennictwa na wezwanie oraz nieutrudniania postępowania. Za naruszenie wskazanych obowiązków na świadka może być nałożona kara porządkowa, od której ma prawo się odwołać.

Wskazane kary porządkowe mogą dotyczyć zarówno niestawiennictwa przed organem postępowania przygotowawczego (lub sądu) jak i samowolnego oddalenie się z miejsca czynności przed jej zakończeniem lub bezpodstawnej odmowy zeznań.

Standardowo za zachowania te Sąd może nałożyć grzywnę do 10.000 zł, ale wyjątkowo może również zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadka lub nawet karę aresztu wobec świadka.

Należy opisać drogę odwoławczą od obu sytuacji:

Odwołanie od kary grzywny:

Postanowienie o ukaraniu świadka grzywną jest mu doręczane na adres domowy i od tego momentu świadek ma 7 dni na złożenie zażalenia do sądu. Zażalenie to wnosi się pisemnie i musi ono zawierać niezbędne składniki dla pisma procesowego tj. oznaczać nadawcę pisma, adresata pisma, sygnaturę sprawy oraz zawierać żądanie uchylenia kary z podaniem przyczyn.

Zobacz: Świadek

Usprawiedliwienie nieobecności lub samowolnego oddalenia się

Na opisane i wskazane wyżej dwie okoliczności służy również świadkowi prawo do usprawiedliwienia swojej nieobecności lub nagłego oddalenia się. Wówczas sąd może uwzględnić takie usprawiedliwienie i cofnąć karę porządkową.

Wydaje się, iż można opisywane wyżej czynności połączyć ze sobą to jest w zażaleniu zawrzeć usprawiedliwienie swojej nieobecności.

Odwołanie od zatrzymania oraz kary aresztu

Na decyzję o karze aresztu również świadkowi przysługuje zażalenie (w postępowaniu przygotowawczym składa je do sądu rejonowego, w którego okręgu prowadzi się postępowanie przygotowawcze). Do zażalenia tego stosuje się reguły ogólne pisma procesowego (podane wyżej). Istotne jest podanie uzasadnienia dla zażalenia.

Wymaga ponadto podkreślenia, że złożenie zażalenia od postanowienia o areszcie świadka wstrzymuje wykonanie tej kary aż do rozpatrzenia tego zażalenia.

Zobacz serwis: Prawo karne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK