| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Kiedy sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę?

Kiedy sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę?

Polskie prawo karne przewiduje w pewnych sytuacjach nadzwyczajne złagodzenie kary. Stosuje się je wtedy gdy nawet najłagodniejsza kara jest zbyt surowa dla sprawcy. Możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary musi jednak wynikać z konkretnego przepisu kodeksu karnego.

Nie każdy sprawca zasługuje na wysoką karę. Zdarzają się także wypadki gdy nawet kara łagodna jest zbyt surowa dla sprawcy. Ustawodawca starał się przewidzieć, kiedy z takim faktem będziemy mieli miejsce. Dlatego też wprowadził do kodeksu instytucję nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Kiedy stosować?

Nadzwyczajne złagodzenie kary można stosować tylko gdy pozwala na to konkretny przepis prawa. Sąd nie może do każdego oskarżonego zastosować tej instytucji. Reguluje to art. 60 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w wypadkach przewidzianych w ustawie oraz w stosunku do młodocianego jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze.

Zobacz: Wymierzanie kar

Gdy ustawa tak stanowi

Warto zatem wiedzieć kiedy ustawa pozwala na stosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary. Oto kilka przykładów w których sąd może z niego skorzystać. Co ważne sąd może a nie musi nadzwyczajnie łagodzić karę. Wszystko zależy od sędziów orzekających w sprawie.

Sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę wymierzaną wobec nieletniego. Nieletni to osoba, która popełniła przestępstwo mając więcej niż 15 lat ale mniej niż 17 lat.

Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary wobec sprawcy usiłowania nieudolnego. Chodzi o osobę która nie uświadamia sobie, że dokonanie przestępstwa jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia przestępstwa lub ze względu na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego.

Sąd może również zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary wobec pomocnika.

Z tego rozwiązania można korzystać również wobec osoby, która przekroczyła granice obrony koniecznej czy stanu wyższej konieczności.

Jest to tylko kilka przypadków gdy można obniżyć sprawcy przestępstwa karę. Kodeks wymienia dużo więcej takich przypadków.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę wymierzaną wobec nieletniego.
Sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę wymierzaną wobec nieletniego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK