| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Na jaki okres można zawiesić wykonanie kary?

Na jaki okres można zawiesić wykonanie kary?

Warunkowe zawieszenie kary to środek probacyjny. Wiąże się on zatem z poddaniem sprawcy próbie. O tym na jaki okres czasu będzie stanowił próbę decyduje sąd w oparciu o przepisy kodeksu karnego.

Istotą warunkowego zawieszenia kary jest to aby sprawca przez pewien okres czasu nie odbywał kary. W tym czasie musi jednak wykazać się poszanowaniem dla porządku prawnego.

W zależności od kary

Okres na który można zawiesić karę w pierwszej kolejności zależy od tego jaka kara podlega zawieszeniu. Jeżeli sąd zawiesza wykonanie pozbawienia wolności to okres próby może wynieść od 2 lat do 5 lat. O okresie próby decyduje sąd biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności sprawy, w szczególności stopień winy oraz szkodliwości społecznej.

Jeżeli natomiast sąd zawiesza inne kary, grzywnę samoistną oraz ograniczenie wolności, wtedy okres próby może wynieść od roku do 3 lat.

Okres próby zaczyna biec od momentu uprawomocnienia się orzeczenia o warunkowym zawieszeniu wykonania kary.

Zobacz: Warunkowe zawieszenie wykonania kary

Długość okresu próby zależy też od osoby sprawcy

Długość okresu próby zależy nie tylko od kary jaką się zawiesza ale również od osoby sprawcy. Ustawodawca uznał, że wobec dwóch grup sprawców trzeba zastosować bardziej surowe regulacje.

Chodzi przede wszystkim o wielokrotnych recydywistów, a więc podmioty z art. 64 par 2 kodeksu karnego. Wobec nich co do zasady w ogóle nie można zawieszać kary. Jednakże gdyby sąd uznał, że w sprawie zachodzą szczególne okoliczności uzasadniające zawieszenie kary, wtedy okres próby może wynieść od 3 do 5 lat. Warto jednak pamiętać, że dłuższy okres zawieszenia kary wiąże się tylko z karą pozbawienia wolności.

Druga grupa podmiotów to młodociani. Młodocianym jest sprawca czynu zabronionego, który w momencie popełnienia czynu miał mniej niż 21 lat a w momencie wyrokowania mniej niż 24 lata. Wobec tych sprawców sąd może również zastosować okres próby od 3 do 5 lat. Podobnie jak przy wielokrotnym recydywiście, tak i wobec młodocianego dłuższy okres zawieszenia kary związany jest tylko z pozbawieniem wolności.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

„Mały świadek koronny”

Szczególne uregulowania odnoszą się do sprawców, którzy udzielili organom ścigania istotnych informacji na temat przestępstwa. Zawieszając wykonanie kary wobec takich podmiotów sąd może określić czas próby nawet na 10 lat.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK