| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Co warto wiedzieć o nawiązce?

Co warto wiedzieć o nawiązce?

Nawiązka jest szóstym z ośmiu przewidzianych przez ustawodawcę środków karnych. Orzeczenie nawiązki może nastąpić na podstawie przepisów części ogólnej jak i szczególnej kodeksu, zarówno jako samodzielnej jak i dodatkowej dolegliwości.

Na czyją rzecz

Nawiązkę płaci się na rzecz różnych podmiotów. Raz są to organizacje społeczne, raz pokrzywdzeni, innym razem natomiast Skarb Państwa.

Tak więc można zapłacić nawiązkę na rzecz wpisanej do wykazu Ministra Sprawiedliwości organizacji, której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnienia świadczeń na cele bezpośrednio związane z ochroną zdrowia, ochroną środowiska, udzielaniem pomocy ofiarom wypadków.

W wypadku odstąpienia od zasądzenia naprawienia szkody nawiązkę płaci się na rzecz pokrzywdzonego. Podobnie rzecz się ma gdy oskarżony skazywany jest za występek chuligański.

Janusz B. popełnił czyn chuligański. Zniszczył samochód. Policji nie udało się ustalić właściciela samochodu. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego Janusz B. zapłaci nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa.

W sytuacji gdy orzeczenie przepadku byłoby niecelowe można orzec nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa.

Natomiast gdy mamy do czynienia ze skazaniem za nielegalny wyrąb lasu wtedy beneficjentem nawiązki jest właściciel drzew.

Wykonanie kary

Wykonanie orzeczonej nawiązki następuje w drodze egzekucji sądowej, przez komornika. Chyba że jest orzeczona na rzecz Skarbu Państwa, wtedy mają zastosowanie przepisy o egzekucji administracyjnej.

Podsumowanie

Możliwość łączenia nawiązki z karami jak i z innymi środkami karnymi, uzasadnia szerokie spektrum jej zastosowania, w zależności od oceny stopnia społecznej szkodliwości czynu przez sąd w celu urealnienia zasady sprawiedliwości społecznej, jak i zadania bezpośredniej dolegliwości sprawcy czynu zabronionego.

Zobacz serwis: Kodeks karny

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co do zasady nawiązka może wynosić maksymalnie 100 000 zł.
Co do zasady nawiązka może wynosić maksymalnie 100 000 zł.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK