| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Kara mieszana w kodeksie karnym

Kara mieszana w kodeksie karnym

Kara mieszana jest to kara polegająca częściowo na pozbawieniu wolności a częściowo na jej ograniczeniu. Głównym zadaniem kary mieszanej jest uelastycznienie wymiaru kary za występki zagrożone wyłącznie karą pozbawienia wolności

Kolejność wykonania kar

Zgodnie ze wskazaniami art. 37b kk, co do zasady najpierw wykonywana powinna być kara pozbawienia wolności, następnie zaś kara ograniczenia wolności, chociaż ustawa może w szczególnych przypadkach tę kolejność zmodyfikować. Może dojść do sytuacji, w której najpierw wykonywana będzie kara ograniczenia wolności, która w trakcie jej trwania zostanie przerwana na rzecz odbycia kary pozbawienia wolności a następnie ponownie  powrócimy do wykonywania kary ograniczenia wolności. Jak wskazuje bowiem art. 17a Kodeksu Karnego Wykonawczego karę ograniczenia wolności kieruje się do wykonania w pierwszej kolejności tylko wówczas, gdy zachodzą przeszkody prawne do niezwłocznego wykonania kary pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Skorzystanie z możliwości, jakie daje art. 37b kk pozostawione jest uznaniu sądu. Kara ta został wprowadzona jako „opcja” wyłącznie fakultatywna. Instytucja kary mieszanej, zgodnie z założeniami towarzyszącymi jej wprowadzeniu do Kodeksu Karnego, znaleźć ma zastosowanie do poważniejszych występków jako alternatywa dla kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.  

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK