| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Żądania konsumenta > Czy oświadczenie o odstąpieniu można wysłać faksem?

Czy oświadczenie o odstąpieniu można wysłać faksem?

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy może być złożone faksem. Dotyczy to jednak tych umów, dla których ustawa nie wymaga szczególnej formy.

Forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy powinna być uzależniona od formy samej umowy. W prawie konsumenckim brak jest przepisów, które wskazywałyby w jakiej formie powinno nastąpić odstąpienie. Oznacza to, że może być ono złożone w dowolnej formie, w tym również za pomocą faksu. Dotyczy to jednak głównie umów życia codziennego, które zawierane są najczęściej ustnie.

Od tego przewidziane są jednak pewne odstępstwa. Zgodnie z art. 77 ust. 2 Kodeksu cywilnego jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.

Zobacz również: Faks nie zastępuje formy pisemnej

Nie jest to samo co forma pisemna, której niezbędnym elementem jest własnoręczny podpis osoby składającej oświadczenia. W przypadku stwierdzenia pismem nie jest to konieczny wymóg. Wystarczy, jak samo oświadczenie będzie w jakikolwiek sposób potwierdzone w piśmie. Z tego też względu przy umowie zawartej na piśmie oświadczenie o odstąpieniu może być przesłane faksem.

Inaczej będzie w sytuacji, jeżeli umowa została zawarta na piśmie, ale pod rygorem nieważności. W takiej sytuacji samo oświadczenie o odstąpieniu również pod rygorem nieważności musi uwzględniać wymagania formy pisemnej.

W przypadku zastrzeżenia formy pisemnej dla danej umowy pod rygorem nieważności oświadczenie o odstąpieniu nie może być wysłane faksem. Faks bowiem nie spełnia wymogów przewidzianych dla formy pisemnej, jako że nie zawiera własnoręcznego podpisu, a jedynie jego kopię.

Rygor nieważności przy zastrzeżeniu formy pisemnej powinien jasno wynikać z treści ustawy. Jeżeli forma pisemna jest zastrzeżona bez rygoru nieważności, wtedy też skutki jej braku występują jedynie w postępowaniu dowodowym.

Zobacz również: Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej

Odstąpienie od umowy jest jednostronnym oświadczeniem, które kształtuje zakres praw i obowiązków drugiej strony danego stosunku prawnego. Ma ono ten skutek, iż po stronie sprzedawcy rodzi roszczenie wydania produktu oraz obowiązek zwrotu zapłaconej ceny kupującemu.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »