| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Żądania konsumenta > Czy można przenieść numer jeśli zmienia się operatora?

Czy można przenieść numer jeśli zmienia się operatora?

Zamierzam zmienić sieć komórkową. Ponieważ przyzwyczaiłem się już do mojego numeru telefonu to chciałbym go zostawić. Słyszałem, że operatorzy komórkowi mają w tej chwil obowiązek przeniesienia numeru. Czy to prawda?

Tak, prawo telekomunikacyjne przewiduje taką możliwość. Abonent ma prawo do zachowania dotychczasowego numeru telefonu przy zmianie operatora sieci komórkowej. Za tego typu czynności może być pobrana od abonenta przez dotychczasowego dostawcę usług jednorazowa opłata, której wysokość nie powinna zniechęcać abonenta do korzystania z tego uprawnienia.

Zobacz również: Wyrok w sprawie TP S.A. - sprzedaż łączna TP sprzeczna z prawem UE

Użytkownik musi złożyć pisemny wniosek o potwierdzenie możliwości zawarcia umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem przydzielonego numeru do nowego dostawcy, zapewniającego przyłączenie do sieci nowego operatora. Nowy operator rozpatruje wniosek w ciągu 7 dni od dnia jego złożenia. Użytkownik sieci komórkowej musi być niezwłocznie poinformowany na piśmie o możliwości zawarcia umowy z przeniesieniem przydzielonego numeru oraz o przewidywanym terminie rozpoczęcia świadczenia tych usług. Jeżeli wniosek nie może być rozpatrzony pozytywnie nowy dostawca usług zawiadamia abonenta w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o braku możliwości zawarcia umowy z przeniesieniem przydzielonego numeru wraz z podaniem uzasadnienia.

Zobacz również: Rozszerzenie definicji abonenta w prawie telekomunikacyjnym

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt. 23, art. 71 i 73 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. nr 171, poz. 1800 z późn. zm.);
  • § 6-8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 8 marca 2005 r. w sprawie warunków korzystania z uprawnień przez abonentów publicznej sieci telefonicznej.
reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »