| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Remont dachu

W maju tego roku wynająłem fachowców do wymiany dachu. Podpisaliśmy umowę, w której określona została m.in. forma zapłaty (zaliczka przed rozpoczęciem prac i reszta kwoty po ich zakończeniu), termin dokonania prac. Jednak konstrukcja dachu została postawiona niezgodnie z projektem. Widać także szereg innych niedoskonałości. Kilkakrotnie wzywałem ekipę remontową do usunięcia usterek, ale się nikt się nie pojawi. Co zrobić, żeby wymusić na wykonawcy naprawę dachu?

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu. Musi on być wykonany zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej. Obowiązkiem inwestora jest dokonanie wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy. Przyjmujący może odmówić naprawy, gdyby wymagała nadmiernych kosztów.

Należałoby pisemnie wezwać wykonawcę do usunięcia wskazanych wad pracy, także dotyczących niezgodności z projektem, wskazać termin do ich usunięcia z zastrzeżeniem, że w przypadku nieusunięcia wad w wyznaczonym terminie inwestor powierzy wykonanie tych prac innej firmie na koszt i niebezpieczeństwo wykonawcy wskazanego w umowie o wymianę dachu. Jeżeli wady zostaną usunięte przez dotychczasowego wykonawcę (oczywiście na jego koszt), to sprawa będzie zakończona.

Zobacz również: Kiedy trzeba poinformować wykonawcę o wadach

Po usunięciu wad dachu przez innego wykonawcę i zapłaceniu za te prace rachunku, trzeba pisemnie wezwać pierwszego wykonawcę do zwrotu kosztów usunięcia wad w zakreślonym terminie z zastrzeżeniem, że bezskuteczne wezwanie skończy się wniesieniem powództwa cywilnego do sądu o zwrot kosztów usunięcia wad przez innego wykonawcę.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku nieusunięcia wad w wyznaczonym terminie można powierzyć wykonanie prac innej firmie na koszt i niebezpieczeństwo pierwszego wykonawcy.
W przypadku nieusunięcia wad w wyznaczonym terminie można powierzyć wykonanie prac innej firmie na koszt i niebezpieczeństwo pierwszego wykonawcy.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »