| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Remont dachu

W maju tego roku wynająłem fachowców do wymiany dachu. Podpisaliśmy umowę, w której określona została m.in. forma zapłaty (zaliczka przed rozpoczęciem prac i reszta kwoty po ich zakończeniu), termin dokonania prac. Jednak konstrukcja dachu została postawiona niezgodnie z projektem. Widać także szereg innych niedoskonałości. Kilkakrotnie wzywałem ekipę remontową do usunięcia usterek, ale się nikt się nie pojawi. Co zrobić, żeby wymusić na wykonawcy naprawę dachu?

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu. Musi on być wykonany zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej. Obowiązkiem inwestora jest dokonanie wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy. Przyjmujący może odmówić naprawy, gdyby wymagała nadmiernych kosztów.

Należałoby pisemnie wezwać wykonawcę do usunięcia wskazanych wad pracy, także dotyczących niezgodności z projektem, wskazać termin do ich usunięcia z zastrzeżeniem, że w przypadku nieusunięcia wad w wyznaczonym terminie inwestor powierzy wykonanie tych prac innej firmie na koszt i niebezpieczeństwo wykonawcy wskazanego w umowie o wymianę dachu. Jeżeli wady zostaną usunięte przez dotychczasowego wykonawcę (oczywiście na jego koszt), to sprawa będzie zakończona.

Zobacz również: Kiedy trzeba poinformować wykonawcę o wadach

Po usunięciu wad dachu przez innego wykonawcę i zapłaceniu za te prace rachunku, trzeba pisemnie wezwać pierwszego wykonawcę do zwrotu kosztów usunięcia wad w zakreślonym terminie z zastrzeżeniem, że bezskuteczne wezwanie skończy się wniesieniem powództwa cywilnego do sądu o zwrot kosztów usunięcia wad przez innego wykonawcę.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku nieusunięcia wad w wyznaczonym terminie można powierzyć wykonanie prac innej firmie na koszt i niebezpieczeństwo pierwszego wykonawcy.
W przypadku nieusunięcia wad w wyznaczonym terminie można powierzyć wykonanie prac innej firmie na koszt i niebezpieczeństwo pierwszego wykonawcy.

Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »