| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Żądania konsumenta > Wyższe wynagrodzenie za prace remontowe

Wyższe wynagrodzenie za prace remontowe

Wykonawca remontu, po zakończeniu prac, domaga się znacznie większego wynagrodzenia niż to, które ustalone zostało w umowie. Czy faktycznie muszę za te prace dopłacić?

W pewnych przypadkach wykonawca może domagać się wyższego wynagrodzenia. Przede wszystkim wtedy, gdy wykonał dodatkowe prace za zgodą zamawiającego. Gdyby jednak wykonał je bez tej zgody, to nie ma podstaw do żądania od konsumenta zapłaty podwyżki.

Dlatego bardzo ważne jest aby w umowie o prace remontowe dokładnie określić wysokość wynagrodzenia. Gdyby strony w umowie tego nie zrobiły, to wówczas w razie wątpliwości przyjmuje się, że chciały ustalić wynagrodzenie zazwyczaj uiszczane za takie prace, bądź też przyjmuje się, że należy wypłacić wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.

Zobacz również: Ustalenie wynagrodzenia w umowie o działo

Wynagrodzenie może zostać ustalone w formie kosztorysu. W sytuacji gdy w trakcie wykonywanych prac zaszła konieczność dokonania robót dodatkowych, to wówczas przedsiębiorca może domagać się podwyższenia wynagrodzenia. Chodzi tu o prace, które nie zostały przewidziane w zestawieniu sporządzonym przez zamawiającego.

Jeżeli natomiast wykonawca sam sporządził zestawienie prac, to może domagać się większego wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przy zachowaniu należytej staranności nie mógł przewidzieć, że wykonanie dodatkowych prac będzie konieczne.

Zobacz również: Źle wykonane prace remontowe

Podstawa prawna:

art. 628-632 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wykonawca może domagać się wyższego wynagrodzenia, przede wszystkim wtedy, gdy wykonał dodatkowe prace za zgodą zamawiającego.
Wykonawca może domagać się wyższego wynagrodzenia, przede wszystkim wtedy, gdy wykonał dodatkowe prace za zgodą zamawiającego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK