| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Żądania konsumenta > Produkt zastępczy

Produkt zastępczy

Oddałeś rzecz do naprawy i nie wiesz czy należy ci się na jej czas produkt zastępczy? Przeczytaj i dowiedz się czy masz do tego prawo.

W przypadku, gdy towar okazał się niezgodny z umową, a sprzedawca podjął się jego naprawienia, to obowiązkiem jego jest doprowadzenie reklamowanego produktu do stanu sprzed powstania wady. Naprawiona przez sprzedawcę rzecz powinna być w pełni sprawna i możliwa do użytkowania. Powinno to nastąpić w odpowiednim terminie, to znaczy adekwatnym do rozmiarów usterki. Przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej nie wskazują natomiast na obowiązek wydania przez sprzedawcę towaru zastępczego w przypadku naprawy.

Inaczej sytuacja może wyglądać, jeżeli reklamujemy jakiś towar z tytułu gwarancji. Wówczas zaoferowanie konsumentowi produktu zastępczego jest częstą praktyką stosowaną przez serwisy. Należy jednak podkreślić, że takie uprawnieni konsumenta powinno wynikać z dokumentu gwarancyjnego. Podstawy do żądania wydania towaru zastępczego na okres naprawy reklamowanego produktu muszą znajdować się w gwarancji. Jeżeli takie zapisy znajdują się w niej, to mamy pełne prawo do wysunięcia przedmiotowego żądania.

Zobacz również: Czego można żądać od sprzedawcy

Podstawa prawna:

art. 8 i art. 13 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 141, poz. 1176 z późn. zm.).

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uprawnienie konsumenta do żądania produktu zastępczego powinno wynikać z dokumentu gwarancyjnego.
Uprawnienie konsumenta do żądania produktu zastępczego powinno wynikać z dokumentu gwarancyjnego.

Praktyki HRM. Najlepsze studia przypadku z polskiego rynku (książka)29.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »