| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Świadczenia pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Świadczenia pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Rencistom, którzy w czasie wojny nie byli żołnierzami, a utracili wzrok w wyniku działań wojennych przysługuje dodatkowe świadczenie do renty.

Rencista składa wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dowolnej jednostki ZUS. Wniosek rozpatrzy i wyda decyzję w ciągu 30 dni ta jednostka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wypłaca renciście rentę.

Rencista składa wraz z wnioskiem orzeczenie o uznaniu za inwalidę I lub II grupy w związku z utratą wzroku lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w związku z utratą wzroku, zaświadczenie o utracie wzroku z powodu urazu, wystawione przez lekarza okulistę oraz dowody poświadczające okoliczności i skutki wypadku, który spowodował utratę wzroku, w tym dokumentację medyczną.

Jeśli emeryt nie jest zadowolony z decyzji ma prawo do odwołania do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Musi jednaj pamiętać, że ma na to tylko miesiąc.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Osobami uprawnionymi do świadczenia pieniężnego dla niewidomych ofiar działań wojennych są obywatele polscy, posiadający stałe miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej, którzy nie wchodząc w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych lub formacji zbrojnych ruchu oporu doznali naruszenia sprawności organizmu powodującego całkowitą niezdolność do pracy, poprzez utratę wzroku.

Do utraty wzroku musiało dojść w wyniku działań wojennych w okresie wojny 1939-1945 lub eksplozji niewypałów bądź niewybuchów pozostałych po wojnie 1939-1945, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Świadczenie dla cywilnych niewidomych ofiar wojny przysługuje w kwocie renty socjalnej. Od dnia 1 marca 2010 roku świadczenie wynosi 593,28 zł.

Świadczenie wypłacane jest miesięcznie. Jeżeli emeryt pobiera emeryturę świadczenie wypłacane jest wraz z emerytura.

Zobacz: Dodatki dla rencisty

Do świadczenia dla niewidomych ofiar działań wojennych przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Jeśli dodatek pielęgnacyjny przysługuje z tytułu orzeczenia niezdolności do samodzielnej egzystencji przysługuje on w wysokości zwiększonej o połowę.

Renciście, który ma prawo jednocześnie do świadczenia pieniężnego dla niewidomych cywilnych ofiar działań wojennych oraz do:

  • dodatku kombatanckiego lub świadczenia przysługującego w wysokości tego dodatku,
  • dodatku określonego w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
  • dodatku za tajne nauczanie,
  • świadczenia pieniężnego dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych,
  • świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich,

przysługuje tylko jedno z tych świadczeń lub jeden z tych dodatków – wyższy lub wybrany przez rencistę.

Zobacz również serwis: Renty

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych (Dz. U. Nr 249, poz.1824).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK