| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Jak rencista może odzyskać zniszczoną legitymację?

Jak rencista może odzyskać zniszczoną legitymację?

W przypadku, kiedy legitymacja rencisty ulegnie zniszczeniu, rencista może złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wydanie nowej legitymacji.

Legitymacja rencisty ma formę plastikowej karty w zielonym kolorze w formacie zbliżonym. Zawiera imię i nazwisko rencisty, numer PESEL oraz numer renty, a także termin ważności. Legitymacja zawiera elementy zabezpieczające dokument przed podrobieniem i sfałszowaniem. W prawym górnym rogu legitymacji znajduje się hologram z logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Legitymacja dla rencisty jest bardzo ważnym dokumentem, ponieważ po pierwsze potwierdza status rencisty, a po drugie jest dokumentem potwierdzającym fakt objęcia rencisty ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zobacz również: Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Wydanie duplikatu legitymacji rencisty następuje w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia legitymacji, które powoduje konieczność jej wymiany. Do wniosku o wydanie nowej legitymacji rencista musi dołączyć oświadczenie dotyczące faktu uszkodzenia lub zniszczenia legitymacji.

Wniosek wraz z oświadczeniem rencista składa w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Właściwą do rozpatrzenia wniosku jest, ta jednostka ZUS, która wypłaca renciście jego świadczenie rentowe. Wniosek o wymianę legitymacji może złożyć zarówno rencista, jak i jego pełnomocnik.

Legitymacja rencisty przekazywana jest zgodnie z jego wnioskiem, pod wskazany we wniosku adres zameldowania na pobyt stały, zamieszkania - pobytu, adres do korespondencji lub do rąk przedstawiciela ustawowego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje renciście nową legitymację bez zbędnej zwłoki.

Zobacz również serwis: Renta inwalidzka

Legitymacja rencisty ulega wymianie również, w razie zmiany:

1) nazwiska, 

2) imienia,

3) numeru PESEL, 

4) numeru lub symbolu świadczenia rentowego, 

5) numeru oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia rencisty, 

6) upływu terminu ważności legitymacji.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 12 sierpnia 2004r. w sprawie wzoru legitymacji emeryta-rencisty oraz trybu jej wydawania, wymiany lub zwrotu (Dz. U. Nr 203, poz. 2082)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK