Częściowa niezdolność do pracy, to utrata w znacznym stopniu zdolności do pracy zgodnej z posiadanym przez ubezpieczonym poziomem kwalifikacji. Natomiast całkowita niezdolność do pracy, to utrata zdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy.
Zobacz także: Czym jest niezdolność do pracy
reklama
reklama
Zobacz także: Kiedy niezdolność do pracy uzasadnia przyznanie renty
O niezdolności do pracy orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokonuje tego w formie orzeczenia. W celu wydania orzeczenia lekarz orzecznik ocenia niezdolności do pracy. Co oznacza, że określa on datę powstania niezdolności do pracy, trwałość lub przewidywany okres niezdolności do pracy oraz stopień niezdolności.
Zobacz także: Kto orzeka o niezdolności do pracy do celów rentowych
Niezdolność do pracy orzekana jest na okres nie dłuższy niż 5 lat. Niezdolność do pracy orzeka się na okres dłuższy niż 5 lat w przypadku, jeśli nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu.
W razie pogorszenia stanu zdrowia rencista może zgłosić wniosek o zmianę dotychczasowego stopnia niezdolności do pracy.
Zobacz także: Jak zmienić stopień niezdolności do pracy
Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje rentę z tytułu niezdolności do pracy w formie decyzji. Aby, jednak mógł decyzję wydać osoba zainteresowana otrzymaniem renty musi złożyć wniosek. Prawo przewiduje specjalny druk ZUS Rp-1 na wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami może złożyć sam zainteresowany lub jego pełnomocnik. Miejscem, w którym należy złożyć wniosek jest jednostka ZUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania rencisty.
Zobacz także: Jak napisać wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy
Zobacz także: Jak zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy