| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Ustalenie niezdolności do pracy w USA

Ustalenie niezdolności do pracy w USA

Mieszkam w USA od ponad 14-tu lat. Jestem obywatelem USA i zachowane mam polskie obywatelstwo. Mam ukończone 52 lata życia. W Polsce pobierałem rentę inwalidzką II grupy. Rentę otrzymywałem w związku z doznanymi urazami, w okresie zatrudnienia dla jednej z polskich firm. Kilka lat temu otrzymałem wezwanie na komisje. Nie mogłem udać się w tym terminie na komisje i automatycznie utraciłem prawa do tej renty. Czy w dniu dzisiejszym mam prawo ponownego ubiegania się o rentę inwalidzką? Jeżeli tak, co dla tego jest potrzebne?

Jeżeli natomiast lekarz orzecznik orzeknie, że jest Pan niezdolny do pracy i niezdolność ta powstała po upływie 18 miesięcy od ustania pierwszego prawa do renty – wówczas ustala się na nowo prawo do renty. Oznacza to, że ZUS będzie badał, czy spełnione są pozostałe warunki wymagane do przyznania renty, w tym również warunek wymaganego stażu pracy.

Jeżeli lekarz orzeknie, że jest Pan zdolny to pracy – wówczas będzie to oznaczało brak prawa do renty. Osoby, która tak jak Pan zamieszkują w USA wniosek o świadczenia polskie powinni zgłosić do terenowej placówki instytucji amerykańskiej Social Security Administration (SSA), przy użyciu formularza – PL/USA 4 wniosek o emeryturę/rentę z tytułu niezdolności do pracy, który jest dostępny w każdej jednostce SSA oraz na stronie internetowej www.ssa.gov. Składając wniosek powinien Pan powołać się na poprzedni nr rentowy oraz wskazać organ rentowy ZUS, który wcześniej przyznał Panu rentę, a także należy dołączyć formularz PL/USA7 „Opinia lekarska", wypełniony przez lekarza sprawującego opiekę medyczną w USA oraz wszelką posiadaną dokumentację lekarską . Formularz ten można pobrać ze strony http://www.ssa.gov/, lub uzyskać w jednostkach SSA. Terenowa placówka instytucji amerykańskiej SSA - wniosek wraz z załączonymi dokumentami przekazuje do Centrum Operacji Międzynarodowych SSA w Baltimore, które następnie wniosek przekaże do polskiej instytucji ubezpieczeniowej.

Ze strony ZUS wszelkich informacji oraz bezpośredniej pomocy osobom zainteresowanym uzyskaniem polskiej emerytury lub renty udziela: I Oddział ZUS w Warszawie - Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych-ul.Kasprowicza 15 101-949 Warszawa
telefony:
+48(22)569-36-04
+48(22)569-36-13
+48(22)569-35-93
+48(22)569-36-50
+48(22) 569-36-51

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK