| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Renta z tytuły niezdolności do pracy a nowotwór

Renta z tytuły niezdolności do pracy a nowotwór

W marcu 2009 wykryto u mnie raka. Przeszedłem operację. Przed chorobą pracowałem fizycznie, w tej chwili jestem bardzo wycieńczony chemią. Potrzebuję czasu na powrót do formy, nie wyobrażam sobie żebym mógł pracować w takim stanie, a mam małe dziecko. Do tej pory żona nie pracowała ze względu na synka, w tej chwili jednak to ona może iść do pracy. Czy przysługuje mi jakiś zasiłek rehabilitacyjny czy też renta z orzeczeniem częściowej niezdolności do pracy? Jakie dokumenty i gdzie powinienem złożyć w celu uzyskania takowej?

W celu nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z ZUS - należy łącznie spełnić następujące warunki:

1) na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ( komisji lekarskiej) ZUS zostać uznanym za osobę niezdolną do pracy,
2) posiadać wymagany, stosownie do wieku, w którym u danej osoby powstała niezdolność do pracy, okres składkowy i nieskładkowy,
3) niezdolność do pracy musi powstać w czasie okresu składkowego (np. ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych) lub w czasie okresu nieskładkowego (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Wymagany do przyznania renty okres składkowy i nieskładkowy zróżnicowany jest w zależności od wieku, w którym u danej osoby powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat. Pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy wymagany od osoby, której niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę albo powstania niezdolności do pracy.

W przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała w okresie późniejszym niż 18 miesięcy od ustania okresów wskazanych wyżej, prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje, jeżeli wnioskodawca:

  • został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy,
  • spełnia warunek posiadania wymaganego w określonym wyżej dziesięcioleciu 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego oraz
  • legitymuje się co najmniej 25-letnim w przypadku mężczyzn - okresem składkowym i nieskładkowym.

Oddział – Inspektorat ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszania – rozpatrzy uprawnienia do renty wyłącznie na podstawie wniosku osoby zainteresowanej, do którego należy również dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza, pod którego opieką medyczną pozostaje wnioskodawca.
Natomiast świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane ubezpieczonemu również na wniosek, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie to przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Do wniosku o świadczenie powinno być dołączone również ww. zaświadczenie o stanie zdrowia. O potrzebie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS.

Druki wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy i o świadczenie rehabilitacyjne dostępne są nieodpłatnie w każdej jednostce ZUS oraz na stronie internetowej ZUS, pod adresem www.zus.pl ( formularze ZUS)

Podstawa prawna:

Art. 57 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.)
Art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »