| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Renta a praca w Niemczech

Renta a praca w Niemczech

Mam 44 lata. W ubiegłym roku w czerwcu doznałem udaru mózgu z prawostronnym niedowładem. Do końca 2007 roku, przez ostatnie 1,5 roku, pracowałem w Niemczech i tam byłem ubezpieczony. We wrześniu 2008 złożyłem wniosek o rentę do ZUS-u. Mój udokumentowany staż pracy ogółem to 15 lat. Obecnie mój dochód to zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł. Czy moja praca w Niemczech będzie miała wpływ na rodzaj przysługującej mi renty? Na jaki rodzaj renty mogę liczyć?

Przy ustalaniu prawa do polskiej renty oraz przy obliczaniu wysokości tego świadczenia, uwzględnia się okresy ubezpieczenia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe. Przy ustalaniu prawa do polskiej renty można więc zaliczyć okresy pracy (pozostawania w ubezpieczeniu) za granicą, jeżeli praca wykonywana była w państwach Unii Europejskiej, czyli np. w Niemczech.

Jeśli zatem osoba ubiegająca się o przyznanie polskiej renty ma okresy składkowe i nieskładkowe zbyt krótkie do nabycia uprawnień do tego świadczenia - wówczas do polskich okresów ubezpieczenia dolicza się okresy ubezpieczenia przebyte Niemczech. Jeżeli przy ustalaniu prawa do renty ZUS uwzględni – obok polskich okresów – także okresy ubezpieczenia w Niemczech - wówczas obliczy rentę w wysokości częściowej, z uwzględnieniem proporcji okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce do sumy okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce i w Niemczech. Jednakże okres Pana pracy w Niemczech wynoszący 1,5 roku będzie podlegał uwzględnieniu przy ustalaniu prawa do polskiej renty – wyłącznie na podstawie dokonanego przez niemiecką instytucję potwierdzenia tego okresu na formularzu unijnym E 205.

Osoba pracująca w Niemczech przez okres dłuższy niż 12 miesięcy może również ubiegać się o przyznanie świadczenia rentowego przez niemiecką instytucję ubezpieczeniow . Z uwagi jednak na to, że warunki konieczne do uzyskania prawa do renty w Polsce i Niemczech są różne, możliwa jest sytuacja, że prawo do świadczenia będzie przysługiwało tylko w jednym lub tylko w drugim lub w obydwu państwach. Ze względu na pracę w Niemczech – wniosek Pana o rentę powinien być rozpatrzony przez wyznaczoną jednostkę organizacyjną tj, Oddział ZUS w Opolu, który wydaje decyzję w sprawie uprawnień do polskiej renty oraz występuje z wnioskiem do instytucji niemieckiej o potwierdzenie okresu ubezpieczenia, jak również przekazuje wniosek o niemiecką rentę wraz z dokumentacją medyczną.

Podstawa prawna: Art. 8 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Flaga Belgii
Flaga Belgii

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK