| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Renta wojskowa

Renta wojskowa

Mój tata jest inwalidą wojskowym po wypadku z czynnej służby. Ma przyznaną rentę III grupy. Urodził się w 1944 r. Obecnie pobiera pół emerytury z pracy. Czy po skończeniu 65 lat należy mu się emerytura wojskowa?

Mężczyzna urodzony przed dniem 1 stycznia 1949 r., który ma ustalone prawo do renty inwalidy wojskowego w związku z czynną służbą wojskową, czyli na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych i ich rodzin – może skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę w wieku 60 lat – jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Osoba, która ma ustalone prawo do renty inwalidy wojskowego oraz do emerytury może pobierać te świadczenia w zbiegu, czyli jedno w pełnej wysokości powiększone o połowę drugiego. Osoba taka nie może jednak ubiegać się o przyznanie emerytury wojskowej, gdyż taka emerytura przysługuje z tytułu pełnienia zawodowej służby wojskowej - na podstawie przepisów służb mundurowych, czyli ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.

Mężczyzna uprawniony do wcześniejszej emerytury pracowniczej może natomiast przejść na powszechną emeryturę pracowniczą, czyli po ukończeniu wieku 65 lat – na podstawie art. 27 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Należy dodać, że podstawę wymiaru emerytury przyznawanej po emeryturze stanowi podstawa wymiaru wcześniej przyznanej emerytury. Także wysokość nowej emerytury może być taka sama jak wysokość wcześniej przyznanej emerytury. Jeżeli natomiast osoba zainteresowana po przyznaniu pierwszej emerytury pozostawała w ubezpieczeniu (np. z tytułu zatrudnienia) co najmniej 30 miesięcy – wówczas – zgodnie z art. 53 ust. 4 powołanej ustawy - część socjalna nowej emerytury będzie obliczona od kwoty bazowej, obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie nowej emerytury – co spowoduje, że ta emerytura będzie wyższa od dotychczas pobieranej.

Podstawa prawna: Art.21, 27, 53 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »