| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Czy można doliczyć do renty lata pracy w gospodarstwie

Czy można doliczyć do renty lata pracy w gospodarstwie

Pracowałem w gospodarstwie ok. 5 lat, w latach 70-dziesiątych. Ponadto mam 32 lata pracy w zakładzie pracy. Teraz mam przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. ZUS policzył mi tylko te 32 lata pracy, a nie ujął pracy na roli. Czy prawidłowo? 

Przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy uwzględnia się okresy pracy w gospodarstwie rolnym. Uwzględnia się jednak tylko takie okresy, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenie społeczne rolników.

Okresy te uwzględnia się wyłącznie wówczas, gdy okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresu wymaganego do przyznania renty. Przy czym przyjmuje się je w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.

Osoby pracujące w gospodarstwie rolnym zostały objęte składką na ubezpieczenie rolne od dnia 1.01.1983 r.

Przy ustalaniu prawa do renty, nie mogą być więc uwzględnione przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia.

Jeżeli zatem w latach 70-tych przez 5 lat pracował Pan w gospodarstwie rolnym rodziców - zgodnie z powołanymi przepisami – okres ten nie może być uwzględniony przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Podstawa prawna: Art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »