| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Kiedy renta może być powiększona o połowę emerytury

Kiedy renta może być powiększona o połowę emerytury

W przypadku kiedy osoba ma prawo do renty inwalidzkiej z tytułu niezdolności do pracy oraz do emerytury może pobierać rentę powiększoną. Rentę powiększa się o połowę emerytury.  

Osoba, która uległa wypadkowi przy pracy, może otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Osoba, która jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz do emerytury może, w zależności od jej wyboru, pobierać:

  • rentę powiększoną o połowę emerytury albo
  • emeryturę powiększoną o połowę renty.

W przypadku, kiedy osoba pobierająca świadczenie osiąga przychód powodujący zmniejszenie lub zawieszenie prawa do świadczeń może pobierać tylko jedno świadczenie. Pobiera wówczas świadczenie wyższe. Może także samodzielnie wybrać, które z świadczeń chce pobierać, czyli czy będzie pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy, czy emeryturę.

Od 1 września 2008 r. osiąganie przychodu przekraczającego 3836,80 zł miesięcznie - przez osobę uprawnioną do emerytury, która nie ukończyła wieku 60 lat ( kobiety) i 65 lat (mężczyźni) powoduje zawieszeniem prawa do wybranego świadczenia.

W przypadku, kiedy przychód w wysokości przekraczającej 2066,00 zł, nie wyższy jednak niż 3836,80 zł skutkuje zmniejszeniem świadczenia o kwotę przekroczenia, nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Rutkowski

Partner w KDCP. Doświadczony Radca prawny i Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w tematyce VAT, akcyzy, opłaty paliwowej. I miejsce w kategorii akcyza rankingu Najlepszych Doradców Podatkowych 2015 roku Dziennika Gazeta Prawna. W latach 2012–2015 lider zespołu akcyzowego w PricewaterhouseCoopers. Wcześniej Deloitte i Ernst & Young. Doradca największych polskich i zagranicznych podmiotów z branż energetycznej, paliwowej, alkoholowej, tytoniowej, chemicznej i automotive. Członek Prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – wiceprzewodniczący Grupy Akcyzowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących akcyzy, opłaty paliwowej i procedury podatkowej. Prelegent na licznych konferencjach naukowych i branżowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia o specjalizacji podatkowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK