| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Renta rodzinna w pytaniach i odpowiedziach

Renta rodzinna w pytaniach i odpowiedziach

Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym z ubezpieczenia rentowego lub wypadkowego. Ma pomóc finansowo członkom rodziny, które utraciły swojego żywiciela rodziny m.in. męża lub ojca. Sprawdź komu przysługuje prawo do renty rodzinnej?

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Oznacza to, że w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między uprawnionych.

Renta rodzinna i nauka w szkole

Dostaje rentę rodzinną i mam ją przyznaną do 30.09. br. Obecnie uczę się w szkole policealnej. Podczas roku szkolnego uczyłam się również w dwóch innych szkołach i nie zostało to zgłoszone do ZUS. Wypisując się ze szkoły jednej w tym samym dniu zapisałam się do drugiej szkoły i jeśli nie zgłosiłam tego a uczę się nadal to czy poniosę jakieś konsekwencję? Ile razy można dokonywać zmiany szkół?

Zgodnie z przepisami – dzieci w wieku powyżej 16 lat mają prawo do renty rodzinnej pod warunkiem nauki w szkole – nie dłużej jednak niż do osiągnięcia wieku 25 lat.

Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku nauki w szkole wyższej prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku.

Z powyższego wynika, że podstawowym warunkiem uprawniającym do renty rodzinnej jest nauka. Zatem to, że Pani zmienia szkoły kontynuując jednocześnie naukę – nie ma wpływu na pobieraną rentę rodzinną. Tym samym nie jest również pani zobowiązana do informowania ZUS o fakcie zmiany szkoły.

Natomiast – zgodnie z przepisami i pouczeniem zawartym w decyzji przyznającej rentę rodzinną – jest pani zobowiązana do poinformowania organ rentowy o fakcie przerwania nauki.

Dodaję również, że renta rodzinna przysługuje za miesiące kalendarzowe – co oznacza, że jeżeli uczyła się pani chociażby przez jeden dzień w miesiącu, to renta rodzinna przysługuje za cały miesiąc.

Podstawa prawna: art. 68 ust.1ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Renta rodzinna po mężu

Czy należy się renta rodzinna po zmarłym mężu z chwilą zawarcia drugiego małżeństwa? Albo, czy zostaje ona zabrana po zawarciu drugiego małżeństwa?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wdowa, która ponownie zawarła związek małżeński może ubiegać się o rentę rodzinną po zmarłym pierwszym mężu.

Wdowa taka nabędzie prawo do renty rodzinnej po spełnieniu wymaganych warunków, a więc jeżeli :

  • w chwili śmierci męża osiągnęła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.
reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Jopek

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »