| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Rozdzielność majątkowa a renta po małżonku

Rozdzielność majątkowa a renta po małżonku

Jesteśmy nadal małżeństwem, oboje na emeryturach. Trzy lata temu przez notariusza, przeprowadziliśmy rozdzielczość majątkową. Moje pytanie czy w razie śmierci jednego z nas, drugie może wystąpić o korzystniejszą finansowo dla niego świadczenie? 

Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat. Wdowiec również może ubiegać się o przyznanie renty rodzinnej jeżeli tak samo jak wdowa, w chwili śmierci żony miał ukończone 50 lat.

Warunkiem wymaganym do przyznania renty rodzinnej dla wdowy i wdowca jest również stwierdzenie, że w chwili śmierci małżonka/małżonki pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej. Środkiem dowodowym stwierdzającym istnienie wspólności małżeńskiej jest oświadczenie wdowy/wdowca o zachowaniu jednej z więzi: duchowej, materialnej lub fizycznej.

Dla zachowania wspólności małżeńskiej powinny być zachowane zasadniczo wszystkie trzy wyżej podane elementy. Jednakże ustanie jednego z tych elementów nie przerywa wspólności, jeżeli nastąpiło to z okoliczności niezależnych od małżonków lub ich zgodnej woli uzasadnionej okolicznościami życiowymi. Uważa się zatem, że istniała wspólność małżeńska, jeżeli została zachowana chociażby jedna z wyżej wymienionych więzi, tj. duchowa, fizyczna lub materialna. Przeprowadzona więc notarialnie rozdzielność majątkowa, przy zachowaniu między małżonkami pozostałych więzi - pozostaje bez wpływu na prawo do renty rodzinnej.

Informuję również, że w przypadku gdy do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba to renta rodzinna wynosi 85 % świadczenia które przysługiwało zmarłemu. Także nie zawsze renta rodzinna jest wyższa od własnej emerytury. Jeżeli natomiast osoba jest uprawniona do własnej emerytury i do renty rodzinnej - wówczas może pobierać tylko jedno z tych świadczeń

Podstawa prawna: Art. 70 i 95 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn.zm.)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »