| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Zwrot pieniędzy z renty rodzinnej do ZUS

Zwrot pieniędzy z renty rodzinnej do ZUS

Mieliśmy 95% renty rodzinnej podzielonej na 3, całość wpływała na moje konto. Czy teraz jak są uprawnione 2 osoby i mamy 90% to muszę oddać nie słusznie pobraną tą cześć świadczenia. Czy 5% jest w rzeczywistości pobrane, bo świadczenie zmniejszyło się o 5%, a nie o 1/3.  

Zgodnie z obowiązującymi przepisami - osoba, która nienależnie pobrała świadczenia jest zobowiązana do ich zwrotu

Za nienależnie pobrane świadczenia uważa się świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części - jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do ich pobierania.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która podlega podziałowi na równe części między uprawnionych.

Renta rodzinna wynosi dla trzech osób uprawnionych – 95 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, po którym ta renta przysługuje. Natomiast dla dwóch osób uprawnionych – 90 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Jeżeli zatem do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby – to każda z tych osób pobiera 1/3 wysokości świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Oznacza to, że jeżeli okaże się, że jedna z tych trzech osób pobrała nienależnie rentę - a organ rentowy dokonał zmiany wysokości renty i podjął wypłatę tej renty w wysokości ustalonej dla dwóch osób – wówczas kwota nienależnie pobranych świadczeń zostaje ustalona jako 1/3 renty ustalonej w wysokości dla trzech osób uprawnionych i taka część renty podlega zwrotowi

Istotne jest również to, że w razie ujawnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania podziału renty lub zmiany warunków podziału renty, organ rentowy wypłaca świadczenie ustalone w nowej wysokości - od miesiąca ujawnienia tych okoliczności.

Podstawa prawna: Art. 74,131,138 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Xandia

Doradztwo finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK