| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta socjalna > Komu przysługuje renta socjalna

Komu przysługuje renta socjalna

Renta socjalna jest świadczeniem pieniężnym przysługującym w związku z niezdolnością do pracy. Stanowi rodzaj pomocy finansowej państwa dla osób, które w młodym wieku doznały naruszenia sprawności organizmu i tym samym utraciły szansę na samodzielne zarobkowanie.

Uprawnienia do renty socjalnej zostały uregulowane w Ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, która określa przede wszystkim zasady, tryb przyznawania oraz wypłaty renty.

Prawo do renty socjalnej, przysługuje (o ile umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej):
- osobom posiadającym obywatelstwo polskie i przebywającym na terytorium RP,
- cudzoziemcom zamieszkującym i przebywającym na terytorium RP na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub w związku z uzyskaniem statusu uchodźcy albo ochrony uzupełniającej oraz
- mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terenie RP obywatelom państw UE, państw EFTA – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin, posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium RP.

229,00 złMeritum 2014 Ubezpieczenia społeczne

Zobacz również serwis: Renta socjalna

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
1. Przed ukończeniem 18. roku życia.
2. W trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej– przed ukończeniem 25. roku życia. Pod pojęciem szkoły należy rozumieć: szkołę podstawową, ponadgimnazjalną oraz szkołę ponadpodstawową. Nie ma znaczenia czy jest to szkoła publiczna czy niepubliczna. Za naukę w szkole wyższej uważa się naukę w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym, eksternistycznym oraz w charakterze wolnego słuchacza.
3. W trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Z przepisów wynika, że jedynie naruszenie sprawności organizmu musi nastąpić w którymś z wymienionych powyżej okresów, natomiast całkowita niezdolność do pracy, będąca następstwem takiego naruszenia może, powstać w okresie późniejszym

Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy dla potrzeb renty socjalnej dokonuje lekarz orzecznik ZUS w formie orzeczenia. Dokonuje w nim m. in. oceny niezdolności do pracy, jej stopnia, ustalenia daty powstania oraz trwałości. Takie orzeczenia stanowi podstawę do wydania decyzji w przedmiocie prawa do renty socjalnej.

Zobacz również serwis: Prawa pracownika

avatar

2014-05-10 20:12 Zgłoś

nadmieniam jeszcze ze mam rente 2 grupy i mam rentę chorobowa

avatar

2014-05-10 20:10 Zgłoś

Jestem na rencie 30lat i tez choruje neurologicznie mam niepełnosprawnośc -całkowita niezdolnośc do pracy bo zachorowałam w wieku 13lat i czy moga mi odebrac rente a ide wtym roku na komisje  .bardzo sie denerwuję .prosze o pomoc

avatar

2013-12-27 13:37 Zgłoś

....a moze tak Drogi Zus zweryfikuje swoje poglady , co do r.socjalnej i przyzna je os.chorej na padaczke bez atakow, ale nie mogacej pracowac w akordzie czy w sklepie, bez rodzicow czy bez meza.....

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem Infor.pl »