| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta socjalna > Jak ubiegać się o rentę socjalną

Jak ubiegać się o rentę socjalną

Prawo przewiduje określony formularz, na którym składa się wniosek o rentę socjalną. To właśnie wniosek o rentę socjalną jest najważniejszym dokumentem w procesie ubiegania się o rentę socjalną.

Prawo do renty socjalnej i do dalszej renty socjalnej

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, zamieszkałej na terenie Polski, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18 roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna może być przyznana na stałe w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest trwała lub na wskazany okres, jeśli niezdolność do pracy jest czasowa. Prawo do renty socjalnej okresowej ustaje z upływem okresu, na jaki świadczenie zostało przyznane. W celu ustalenia prawa do renty socjalnej na dalszy okres należy zgłosić wniosek w tej sprawie.

Zobacz także: Komu przysługuje renta socjalna

Składanie wniosku o rentę socjalną

Sposób ubiegania się o rentę socjalna zaczyna się od prawidłowego wypełnienia wniosku oraz skompletowania wymaganych dokumentów. Do wniosku należy dołączyć: zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, wywiad zawodowy dotyczący charakteru i rodzaju pracy (w przypadku osoby pracującej), dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy, zaświadczenie o okresie uczęszczania do szkoły lub szkoły wyższej  oraz zaświadczenie jednostki prowadzącej studia doktoranckie o okresie odbywania tych studiów lub zaświadczenie o okresie odbywania aspirantury naukowej.

W razie ubiegania się prawa do dalszej renty rodzinnej należy złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu, wniosek w tej sprawie. Dołączyć do tego należy aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie oraz dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o dalszej całkowitej niezdolności do pracy

Wniosek wraz z dokumentacją należy złożyć w jednostce ZUS właściwej według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o rentę socjalną. Wniosek o rentę socjalną można złożyć  bezpośrednio albo przez przedstawiciela ustawowego. Można tego dokonać osobiście lub za pośrednictwem urzędu pocztowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie.

Zobacz także: Wniosek o rentę socjalną

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek wraz z dokumentacją należy złożyć w jednostce ZUS właściwej według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o rentę socjalną. fot. Fotolia
Wniosek wraz z dokumentacją należy złożyć w jednostce ZUS właściwej według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o rentę socjalną. fot. Fotolia

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »