| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Przy ustalaniu polskiej renty ZUS uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwach członkowskich EOG, Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polska podpisała odpowiednie umowy o zabezpieczeniu społecznym.

W przypadku, gdy dana osoba chce uzyskać rentę w jednym z państw członkowskich lub umownych, a nie posiada okresu ubezpieczenia wymaganego do uzyskania świadczenia z tego państwa, instytucja tego państwa uwzględnia (zsumuje) również zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania we wszystkich innych państwach członkowskich lub odpowiednim państwie umownym.

Okresy ubezpieczenia w państwie, z którym Polska nie podpisała umów, nie będą brane pod uwagę przy ustalaniu emerytury lub renty w Polsce.

Zobacz również: Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy?

Jeżeli do uzyskania prawa do renty w danym państwie członkowskim lub państwie umownym konieczne jest uwzględnienie zagranicznych okresów ubezpieczenia (zamieszkania), przebytych w innych państwach, wysokość renty jest obliczana w następujący sposób:

1. instytucja państwa ustalającego emeryturę lub rentę oblicza pełną kwotę świadczenia, jaka przysługiwałaby nam, gdyby wszystkie nasze okresy ubezpieczenia (zamieszkania) zostały przebyte w państwie ustalającym świadczenie,

2. następnie na podstawie kwoty pełnej instytucja ta oblicza częściową kwotę świadczenia; kwota ta odpowiada stosunkowi okresów ubezpieczenia w państwie ustalającym świadczenie do sumy wszystkich okresów ubezpieczenia we wszystkich zainteresowanych państwach członkowskich lub w obydwu państwach związanych umową o zabezpieczeniu społecznym

Zobacz również: Na jakich zasadach przyznawana jest renta z tytułu niezdolności do pracy?

Osoba, która była ubezpieczona w więcej niż jednym państwie członkowskim, wniosek o rentę może złożyć w instytucji ubezpieczeniowej tylko jednego państwa członkowskiego. Do wniosku należy dołączyć: 

1. dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia w Polsce

2. dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia lub zamieszkania za granicą w państwach członkowskich lub umownych, 

3. wszelkie inne dowody uzasadniające ubieganie się o określone świadczenia.

Zobacz również dział: Renta inwalidzka

Warto wiedzieć, że osoba zamieszkała w Polsce, posiadająca wyłącznie zagraniczne okresy ubezpieczenia, wniosek o zagraniczne świadczenie rentowe może złożyć bezpośrednio do zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »