| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Renta rodzinna jest świadczeniem, które przysługuje w związku ze śmiercią pracownika jego najbliższej rodzinie.

W przypadku, kiedy zgon pracownika nastąpił w następstwie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, członkowie jego rodziny pozostali przy życiu otrzymają miesięczną rentę stanowiącą odsetek ostatniego rocznego wynagrodzenia pobranego przez zmarłego. Odsetek ten nie jest jednakowy dla wszystkich pracowników. Odsetek ten wynosi odpowiednio:

  • 50 proc. dla pozostałego przy życiu współmałżonka;
  • 20 proc. dla każdego dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia;
  • 40 proc. dla sierot, których oboje rodzice nie żyją;
  • 20 proc. dla każdego z rodziców, jeżeli do momentu zgonu pozostawali oni na utrzymaniu zmarłego, pod warunkiem, że nie pozostawił on po sobie współmałżonka ani dzieci;
  • 20% dla każdego brata i siostry, którzy do momentu zgonu pozostawali na utrzymaniu zmarłego, pod warunkiem, że nie pozostawił on po sobie współmałżonka ani dzieci.

Dzieci mają prawo do renty do ukończenia 21 roku życia, jeśli uczęszczają do szkoły średniej, a do 26 roku życia, jeśli odbywają studia wyższe.

Zobacz także dział: Renta rodzinna

Obywatele polscy, którzy są zatrudnieni we Włoszech mają jednakowe prawa, jak włoscy pracownicy. Dotyczy to również dostępu do systemu zabezpieczenia społecznego. Jednym z elementów systemu zabezpieczenia społecznego jest prawo do renty, w razie nastąpienia niezdolności do pracy.

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy we Francji jest uzależnione od spełnienia określonych warunków.

Po pierwsze musi istnieć choroba fizyczna lub umysłowa, potwierdzona przez lekarzy. Musi być to choroba, o takim charakterze, że powoduje ona całkowitą i trwałą niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Po drugie musi zostać spełniony warunek długiego okresu ubezpieczenia i opłacania składek: 260 składek tygodniowych, co równa się pięciu latom ubezpieczenia, w tym co najmniej 156 (co równa się trzem latom) opłaconym w ciągu pięciu lat poprzedzających ubieganie się o rentę.

Ubieganie się o rentę uniemożliwiają zatrudnienie, rejestracja na liście pracowników rolnych, praca na własny rachunek, rejestracja na listach zawodowych.

Zobacz także dział: Renta inwalidzka

Źródło: www.eures.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Janina Fornalik

Doradca podatkowy, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP; doradztwem podatkowym zajmuje się od kilkunastu lat, poprzednio w międzynarodowych firmach doradczych; specjalizuje się w zagadnieniach związanych z podatkiem VAT, m.in. w działalności jednostek samorządu terytorialnego; doradza samorządom w kwestiach dotyczących rozliczania podatku VAT w bieżącej działalności, w zakresie realizowanych inwestycji oraz w ramach przekształceń, reprezentuje w postępowaniach podatkowych i sądowych; jest autorką licznych publikacji o tematyce prawnopodatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK