| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Pracownik w Wielkiej Brytanii, który jest niezdolny do pracy przez okres roku 52 tygodni może liczyć na zamianę swojego zasiłku na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Renta wypadkowa przysługuje pracownikom, którzy stali się niepełnosprawni na skutek wypadku przy pracy. Pracownikom, którzy ulegli chorobie lub doznali uszczerbku na zdrowiu spowodowanego pracą zawodową przysługuje renta chorobowa.

Zobacz także: Na jakie renty można liczyć w Wielkiej Brytanii

W Niemczech rentę z tytułu ograniczenia zdolności zarobkowych otrzymuje się przez okres jedynie trzech lat. Po okresie trzech lat stan zdrowia rencisty podlega ponownemu badaniu i, jeżeli jest to konieczne, okres wypłaty renty ulega przedłużeniu.

Zobacz także: Renta z tytułu ograniczonych zdolności zarobkowych w Niemczech

Renta rodzinna przysługuje w związku ze śmiercią pracownika jego najbliższej rodzinie. W przypadku, gdy zgon pracownika nastąpił w następstwie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, członkowie jego rodziny pozostali przy życiu otrzymają miesięczną rentę stanowiącą odsetek ostatniego rocznego wynagrodzenia pobranego przez zmarłego. Prawo do renty z tytułu niezdolności uzależnione jest od spełnienia dwóch warunków. Po pierwsze musi istnieć choroba fizyczna lub umysłowa, która powoduje całkowitą i trwałą niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Po drugie musi zostać spełniony warunek długiego okresu ubezpieczenia i opłacania składek.

Zobacz także: Renta inwalidzka i renta rodzinna we Włoszech

W Holandii po roku niezdolności do pracy, pracownikowi przysługuje prawo do wystąpienia o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wcześniej chory ma prawo do zasiłku chorobowego. W prawie holenderskim można wyróżnić 7 kategorii niepełnosprawności.

Zobacz także: Na jakich zasadach Polak może otrzymać rentę w Holandii

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przy ustalaniu prawa do polskiej renty Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwach członkowskich.
Przy ustalaniu prawa do polskiej renty Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwach członkowskich.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK