| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renty 2011 > Ile wynoszą najniższe renty w 2011 roku

Ile wynoszą najniższe renty w 2011 roku

W związku z marcową waloryzacją rent wzrosły z urzędu wysokości wszystkich rent wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy rentowe. Przedstawiamy wysokość zmian kwot poszczególnych rent.

Renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Waloryzacja obejmuje renty przyznane przed terminem waloryzacji. Jest to najbardziej pewny sposób zwiększenia świadczeń rentowych. Jest to szczególnie ważne dla osób, które pobierają świadczenia rentowe w najniższych zagwarantowanych przez prawo granicach.

Co ważne zmiana wysokości rent w ramach waloryzacji następuje z urzędu. Oznacza to, że rencista nie musi składać żadnych dodatkowych wniosków. Natomiast w przypadku, kiedy wypłata świadczenia była wstrzymana zmian wysokości renty następuje po jej wznowieniu, z uwzględnieniem wszystkich kolejnych waloryzacji i waloryzacji dodatkowych, przypadających w okresie wstrzymania wypłaty.

Zobacz serwis: Praca

Rodzaj renty i warunki jej otrzymania

Wysokość najniższych rent od 1 marca 2011 roku w złotych

Wzrost rent w porównaniu z 2010 rokiem w złotych

Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

728,18

21,89

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Za częściowo niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła - w znacznym stopniu - zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji.

560,13

16,84

Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa przysługuje z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i

chorób zawodowych, przy całkowitej niezdolności do pracy

 

873,82

26,27

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową przysługuje z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i

chorób zawodowych, przy częściowej niezdolności do pracy

 

672,16

20,21

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

728,18

21,89

Renta socjalna przysługuje osobie, która jest pełnoletnia oraz jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu.

611,67 

18,39

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17.12.1998r. oemeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39poz.353 ze zm. ) 

Ustawaz dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej (Dz. U. z 2003 r.Nr 135 poz. 1268, z późn. zm.)

Ustawaz dnia 30 października 2002 roku  oubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK