| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renty 2012 > Wysokość kwoty bazowej 2012 roku a wysokość renty

Wysokość kwoty bazowej 2012 roku a wysokość renty

Od 1 marca 2012 roku kwota bazowa wynosi 2974,69 zł. W porównaniu z poprzednim rokiem wysokość kwoty bazowej wzrosła o 152,03 zł. Kwota bazowa ma wpływ na wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy.

Czym jest kwota bazowa

Kwota bazowa wynosi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym.

Wysokość kwoty bazowej

Kwota bazowa jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego.  Co roku z dniem 1 marca wzrasta wysokość kwoty bazowej.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza, w formie komunikatu, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do 7 roboczego dnia lutego każdego roku.

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego od dnia 1 marca 2012 roku kwota bazowa wynosi 2974,69 zł.

Zobacz także: Renty 2012

Wpływ kwoty bazowej na wysokość renty

Dlaczego wysokość kwoty bazowej ma takie duże znaczenie. Dzieje się tak ponieważ kwota bazowa wyraża tak zwaną część stałą wymiaru świadczenia rentowego. Kwotę bazową stosuje się przy ustalaniu podstawy wymiaru oraz przy obliczaniu wysokości renty.

Do obliczania wysokości podstawy wymiaru renty stosuje się kwotę obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o świadczenie W związku z tym warto poczekać ze złożeniem wniosku w marcu, zamiast składać go w lutym, kiedy obowiązuje niższa kwota bazowa.  

Wysokości renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustala się w następujący sposób:

  • 24 proc. kwoty bazowej,
  • po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
  • po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
  • po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 okresów składkowych i nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia ukończenia przez wnioskodawcę 60 lat.

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 75 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Dla obliczenia jej wysokości stosuje się zasadę obliczenia wysokości renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (przy obliczaniu której bierze się wysokość kwoty bazowej) a następnie zredukowania jej do wysokości 75 proc.

Zobacz także: Wysokość renty

Podstawa prawna:  Ustawa z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm. )

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK