| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Wysokość renty > Wysokość renty Vademecum

Wysokość renty Vademecum

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od kwoty bazowej oraz posiadanych przez rencistę okresów składkowych i nieskładkowych. Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Natomiast wysokość renty socjalnej to 84 proc. wysokości najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między uprawnionych.

Kwota świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu to kwota emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Zobacz także: Od czego zależy wysokość renty rodzinnej

Wysokość renty socjalnej

Wszystkim osobom uprawnionym do renty socjalnej przysługuje renta w jednakowej wysokości. Co oznacza, że wpływu na wysokość renty socjalnej nie mają wpływu posiadane okresy składkowe i nieskładkowe.

Wysokość renty socjalnej zależy jedynie od wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy. Renta socjalne bowiem wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zobacz także: Co wpływa na wysokość renty socjalnej

Prawo do renty socjalnej mają osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem przez nie 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Osoba, która jest uprawniona do renty socjalnej może również być uprawniona do renty rodzinnej. Jak w takim przypadku kształtuje się wysokość tych rent. W razie zbiegu uprawnień do obu rent, kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jednak renta socjalna nie przysługuje, jeśli kwota renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

Zobacz także: Jaka jest wysokość renty socjalnej w razie zbiegu z rentą rodzinną

Najpełniejszym sposobem na wzrost kwoty świadczenia rentowego jest waloryzacja. Odbywa się ona co roku w marcu. Waloryzacji renty socjalnej dokonuje ZUS, robi z urzędu. W związku z tym, rencista nie musi składać wniosku. Waloryzacji podlegają renty socjalne, przyznane do ostatniego dnia lutego roku, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.

Zobacz także: Waloryzacja renty socjalnej jako sposób na podwyższenie renty

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK