| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Wysokość renty > Wysokość renty Vademecum

Wysokość renty Vademecum

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od kwoty bazowej oraz posiadanych przez rencistę okresów składkowych i nieskładkowych. Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Natomiast wysokość renty socjalnej to 84 proc. wysokości najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między uprawnionych.

Kwota świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu to kwota emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Zobacz także: Od czego zależy wysokość renty rodzinnej

Wysokość renty socjalnej

Wszystkim osobom uprawnionym do renty socjalnej przysługuje renta w jednakowej wysokości. Co oznacza, że wpływu na wysokość renty socjalnej nie mają wpływu posiadane okresy składkowe i nieskładkowe.

Wysokość renty socjalnej zależy jedynie od wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy. Renta socjalne bowiem wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zobacz także: Co wpływa na wysokość renty socjalnej

Prawo do renty socjalnej mają osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem przez nie 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Osoba, która jest uprawniona do renty socjalnej może również być uprawniona do renty rodzinnej. Jak w takim przypadku kształtuje się wysokość tych rent. W razie zbiegu uprawnień do obu rent, kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jednak renta socjalna nie przysługuje, jeśli kwota renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

Zobacz także: Jaka jest wysokość renty socjalnej w razie zbiegu z rentą rodzinną

Najpełniejszym sposobem na wzrost kwoty świadczenia rentowego jest waloryzacja. Odbywa się ona co roku w marcu. Waloryzacji renty socjalnej dokonuje ZUS, robi z urzędu. W związku z tym, rencista nie musi składać wniosku. Waloryzacji podlegają renty socjalne, przyznane do ostatniego dnia lutego roku, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.

Zobacz także: Waloryzacja renty socjalnej jako sposób na podwyższenie renty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK