| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Alimenty po rozwodzie - vademecum

Alimenty po rozwodzie - vademecum

Alimenty zasądzane po rozwodzie i w przypadku separacji są przedłużeniem obowiązku, jaki spoczywa na małżonkach w trakcie trwania związku małżeńskiego. Często bowiem rozwód pociąga za sobą pogorszenie się sytuacji materialnej męża lub żony.

Pozew o alimenty

Alimentów od małżonka możemy żądać już w pozwie rozwodowym. Po orzeczeniu rozwodu również możemy wnieść do sądu pozew o alimenty. Pamiętajmy o tym, iż roszczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech. Niezaspokojone potrzeby uprawnionego z czasu przed wniesieniem powództwa o alimenty sąd uwzględnia zasądzając odpowiednią sumę pieniężną.

Zobacz również: Jak napisać pozew o alimenty?

Separacja i alimenty

Zasądzenie alimentów na rzecz małżonka jest możliwe również w przypadku separacji. Podobnie jak przy rozwodzie, alimentów może żądać małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku. Wysokość zasądzonych środków powinna odpowiadać usprawiedliwionym potrzebom małżonka uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym małżonka zobowiązanego. Gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a separacja  pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Zobacz również: Od kogo po alimenty w pierwszej kolejności?

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK