REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alimenty w trakcie postępowania sądowego

Alimenty w trakcie postępowania sądowego/ fot. Fotolia
Alimenty w trakcie postępowania sądowego/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zabezpieczenie alimentów, kontaktów z dzieckiem czy miejsca zamieszkania dziecka na czas toczącego się postępowania sądowego to gwarancja bezpieczeństwa finansowego dziecka. Pozwala ono na uzyskania alimentów jeszcze przed wyrokiem sądowym, w trakcie postępowania.

Postępowania sądowe mają to do siebie, że mogą ciągnąć się długo. Dlatego też prawo przewiduje możliwość zabezpieczenia naszego roszczenia na czas procesu – oznacza to, że sąd na wniosek strony reguluje niektóre kwestie na czas gdy postępowania sądowe się toczy. W ten sposób można zabezpieczyć kontakty z dzieckiem, miejsce zamieszkania dziecka czy alimenty.

REKLAMA

Zobacz również: Pozew o alimenty WZÓR

REKLAMA

Po co zabezpieczać alimenty na czas procesu – po to by nie czekając na wyrok, który może nawet zapaść za kilka miesięcy mieć na bieżąco środki finansowe na utrzymanie dziecka. Postanowienie sądu w przedmiocie zabezpieczenia alimentów uprawnia do wszczęcia egzekucji komorniczej, gdyż postanowienie to jest tytułem wykonawczym. Osoba zobowiązana do płacenie alimentów na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu musi je płacić nawet w sytuacji, gdy złożyła na to postanowienie zażalenie i czeka na jego rozpatrzenie.

Wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas postępowania sądowego  (procesu) może być samodzielnym wnioskiem w czasie trwania już postępowania albo może być zawarty w pozwie głównym od samego początku. Można go złożyć w postępowaniu o rozwód, jak i w postępowaniu o ustalenie alimentów bądź też ich podwyższenie lub obniżenie. Wniosek taki sąd będzie rozpatrywał niezwłocznie po jego złożeniu, a odpisy postanowienia doręczy obu stronom. Z warunków formalnych jeśli wniosek ten jest wnioskiem samodzielnym to powinien zawierać datę, oznaczenie sądu, określenie stron, sygnaturę sprawy, kwotę alimentów jaką chcemy otrzymywać w ramach zabezpieczenia oraz uzasadnienie wniosku. W uzasadnieniu należy wskazać czemu strona występuje do sądu z takim wnioskiem.  Wystarczy tu uprawdopodobnienie okoliczności, a nie ich udowodnienie.

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie o alimenty?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można domagać się alimentów po ustaleniu ojcostwa?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Należy dobrze przemyśleć kwotę alimentów jaką chcemy mieć zasądzoną w ramach zabezpieczenia. Dlaczego? A dlatego, że jeśli nasza kwota zabezpieczenia będzie wyższa niż końcowa, finalna wysokość  zasądzonych alimentów to będziemy zobowiązani do oddania nadpłaconej nadwyżki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA