| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Rozwód i separacja a kwestie dziedziczenia

Rozwód i separacja a kwestie dziedziczenia

Orzeczenie rozwodu lub separacji ma niebagatelne znaczenie dla dziedziczenia po byłym małżonku. Czasem wystarczy jednak samo wytoczenie powództwa (jeśli powód zmarł przed wydaniem wyroku)- aby odsunąć kogoś od dziedziczenia.

Rozwód i separacja

Prawomocne orzeczenie zarówno rozwodu jak i separacji skutkuje usunięciem byłego (i formalnie obecnego – w przypadku separacji) małżonka od dziedziczenia. W innych okolicznościach żyjący małżonek ZAWSZE jest powoływany do spadku z ustawy. Dziedziczy zarówno z dziećmi (co najmniej 1/4) jak i z rodzicami i rodzeństwem zmarłego – jeśli spadkodawca nie miał dzieci (w tym przypadku udział wynosi 1/2 spadku).

W sytuacji kiedy przed śmiercią jednego z małżonków zapadł prawomocny wyrok dotyczący rozwodu lub separacji – sprawa jest więc jasna.

Co jeśli sprawa była w toku?

W określonych sytuacjach postępowanie w sprawie rozwodu lub separacji nie musi być przeprowadzone do końca aby odnieść skutek na płaszczyźnie prawa spadkowego. Kodeks cywilny w art. 940 daje podstawy do podważenia powołania do dziedziczenia małżonka- przeciw któremu toczyło się postępowanie.

Zobacz: Czy można się odwołać od wyroku rozwodowego?

Warunkiem odsunięcia małżonka od dziedziczenia jest:

  • skierowanie pozwu o rozwód lub wniosku o separację
  • rozwód lub separacja miał wynikać z wyłącznej winy małżonka – spadkobiercy
  • pozew (wniosek) musiał być uzasadniony.

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia nie następuje z mocy prawa- wymaga wytoczenia odrębnego powództwa – przez któregokolwiek z pozostałych spadkobierców dziedziczących z nim w zbiegu.

Termin na wytoczenie powództwa wynosi 6 miesięcy licząc od dnia w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku – nie później jednak niż po 1 roku od jego otwarcia.

Zobacz: Kiedy możliwa eksmisja przy rozwodzie?

Co musi znaleźć się w powództwie?

Sąd spadku (przed którym toczy się postępowanie) – musi się zapoznać z aktami sprawy rozwodowej – stąd jedną z najistotniejszych kwestii jest zaznaczenie sądu przed którym toczyło się postępowanie oraz wskazanie sygnatury akt. Powód powinien wykazać również, że jest spadkobiercą ustawowym – z uwagi na to, że tego typu postępowanie powinno toczyć się przed przeprowadzeniem sprawy spadkowej może tego dokonać tylko za pomocą aktów stanu cywilnego (np. aktu urodzenia). Jeśli w sprawie rozwodowej nie zdołano przeprowadzić postępowania dowodowego (zazwyczaj z zeznań świadków) – dowody na okoliczność wyłącznej winy małżonka powinny być również (z bezpieczeństwa procesowego) powołane w pozwie. Ma to na celu wykazanie, że żądanie pozwu rozwodowego (wniosku o separację) z winy małżonka było zasadne.

Skutek orzeczenia

Skutkiem orzeczenie o wyłączeniu małżonka od dziedziczenia jest usunięcie go z grona spadkobierców ustawowych. Jego udział spadkowy przypada wówczas pozostałym osobom powołanym do spadku.

Zobacz serwis: Po rozwodzie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »