| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Wspólne rozliczenie rozwodników

Wspólne rozliczenie rozwodników

Na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), tj. ustawy o PIT możliwe jest wspólne rozliczenie rozwodników (byłych małżonków). Kiedy i po spełnieniu jakich warunków możemy skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatku PIT – wspólnego rozliczenia rozwodników?

Na gruncie obowiązujących przepisów prawnych - ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), tj. ustawy o PIT, istnieje możliwość wspólnego rozliczenia małżonków. Warto podkreślić, że z preferencyjnego sposobu opodatkowania wspólnych dochodów z małżonką (małżonkiem) mogą skorzystać także byli małżonkowie, tzn. ci, którzy zdecydowali się na rozwód.

Art. 6 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), tzw. ustawa o PIT, brzmi: „Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Oznacza to, że także byli małżonkowie mogą być opodatkowani łącznie”.

Zobacz również: Majątek małżonków - poradnik

Warunki wspólnego rozliczenia rozwodników

Ustawodawca możliwość tą uzależnia od łącznego spełnienia dwóch, ustawowo wskazanych, warunków. Po pierwsze byli małżonkowie cały poprzedni rok pozostawać powinni w związku małżeńskim. W praktyce oznacza to, że ze wspólnego rozliczenia skorzystamy tylko jednokrotnie, tj. w roku, w którym uprawomocniło się orzeczenie o rozwodzie. Należy zwrócić uwagę na fakt, że decydujące znaczenie ma data uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, nie zaś data wydania przez sąd orzeczenia w tym przedmiocie. Po drugie małżonkowie w całym poprzednim roku pozostawać powinni w majątkowym ustroju małżeńskim, jakim jest wspólność majątkowa.

Zmiana majątkowego ustroju małżeńskiego uniemożliwia skorzystanie ze wspólnego rozliczenia małżonków/ rozwodników.

Twierdzenie powyższe wielokrotnie potwierdziły sądy, m.in.: WSA w Gliwicach (wyrok z dnia 12 lipca 2011 roku, I SA/Gl 1272/10). Sąd stwierdził, że ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej nie pozwala na korzystanie z preferencji w zakresie rozliczenia podatku PIT.

Państwo Kowalscy rozwiedli się w 2013 roku. Wyrok sądowy w ich sprawie uprawomocnił się w marcu 2014 roku. Zgodnie z powyższym wskazać trzeba, że cały 2013 rok pozostawali w związku małżeńskim. Korzystali też z małżeńskiej wspólności majątkowej. Stąd rozwiedzionym małżonkom przysługuje prawo do wspólnego rozliczenia za 2013 rok. W 2014 roku mogą więc złożyć wspólne rozliczenie PIT. Z takiej preferencji nie skorzystają ponownie w 2015 roku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Dragon

Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz inżynier informatyki. Wieloletni pracownik Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Organizował spotkania i konferencje z zakresu prawa administracyjnego i samorządu terytorialnego. Jest także autorem szeregu publikacji poruszających m.in. zagadnienia prawa samorządowego, oświatowego oraz ochrony danych osobowych. Współwłaściciel firmy doradczej Lex in Tenebris sp. z o.o. sp. k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »