| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Jak nie płacić za długi drugiego małżonka?

Jak nie płacić za długi drugiego małżonka?

W polskim prawie istnieje zasad, że dłużnik odpowiada za zobowiązania majątkiem osobistym. Małżonkowie zawsze odpowiadają majątkiem wspólnym za zobowiązania, które zaciągnęli oboje. Niekiedy rozwód i zniesienie wspólności majątkowej nie chronią ich majątku przed egzekucją.

Małżonek dłużnika może się bronić przed egzekucją. Może wykazać, że wierzycielowi nie należy się egzekwowane świadczenie.

W czasie trwania wspólności ustawowej między małżonkami wierzyciel nie może żądać zaspokojenia z tej części majątku, która małżonkowi, gdyby ustała wspólność majątkowa. Nie może też domagać się zaspokojenia z poszczególnych przedmiotów tego majątku.

Aby sąd nadał tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika, wierzyciel musi okazać dokument urzędowy lub prywatny potwierdzający, że zaciągnięcie zobowiązania zostało dokonane za zgodą małżonka dłużnika.

Zobacz też: Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska - treść i zakres

Ochrona sądu

Jeżeli małżonek lekkomyślnie, nieudolnie lub celowo narusza interesy majątkowe rodziny albo poważnie im zagraża, to drugi może zwrócić się o ochronę do sądu. Dla sądu nie ma znaczenia czy te działania są zawinione przez tego lekkomyślnego lub nieudolnego małżonka.

Na żądanie jednego sąd może pozbawić drugiego małżonka samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym. Jeżeli małżonek pozbawiony samodzielnego zarządu majątkiem zaciągnie zobowiązanie pieniężne czynność, to nie będzie ważna.

Zmiana zasad zarządu majątkiem wspólnym przez sąd nie zwalnia małżonków od solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania, jakie małżonek zaciągnął w sprawach wynikających ze zwykłych potrzeb rodziny.

Zobacz serwis: Podział majątku

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Małżonkowie zawsze odpowiadają majątkiem wspólnym za zobowiązania, które zaciągnęli oboje.
Małżonkowie zawsze odpowiadają majątkiem wspólnym za zobowiązania, które zaciągnęli oboje.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK