| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Pozew rozwodowy > Rozwód - z orzekaniem czy bez orzekania o winie?

Rozwód - z orzekaniem czy bez orzekania o winie?

Decyzja o orzekaniu o winie poza moralnym znaczeniem pociąga za sobą określone konsekwencje. Dlatego warto zastanowić się czy rozwód ma zostać wydany z orzeczeniem o winie czy też bez orzekania o winie.

Nie ma konkretnego sposobu jak wykazać winę. Nie można więc mówić o tym jakie dowody trzeba posiadać, aby niewątpliwie wykazać winę.

Pobierz: Pozew o rozwód

Natomiast dowodami służącymi ustaleniu okoliczności mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy mogą być odpisy wyroków sądowych za znęcanie się nad rodziną, za inne przestępstwa, zaświadczenia o leczeniu odwykowym, zaświadczenia z izby wytrzeźwień, zeznania świadków - sąsiadów, znajomych czy rodziny, interwencje policji, niebieskie karty z policji, dokumenty w tym obdukcje lekarskie i dokumentacja medyczna oraz wszelkie inne dowody, które potwierdzą, że to małżonek ponosi winę za rozkład pożycia. Co ważne – jako dowody są uznawane także nagrania, sms-y, wiadomości e-mail, a także zapisy z komunikatorów takich jak gadu - gadu.

Jeśli sąd w wyroku rozwodowym orzeknie o winie lub nie orzeknie o winie jednego z małżonków a drugi małżonek nie zgadza się z takim orzeczeniem, można wnieść apelację tylko co do winy.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli w wyroku orzekającym rozwód nie ma rozstrzygnięcia dotyczącego winy, to nie można domagać się jej rozstrzygnięcia w osobnym procesie sądowym.
Jeżeli w wyroku orzekającym rozwód nie ma rozstrzygnięcia dotyczącego winy, to nie można domagać się jej rozstrzygnięcia w osobnym procesie sądowym.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK