| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Pozew rozwodowy > Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego

Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego

Rozwód małżeństwa bezdzietnego nie zawiera istotnych różnic formalnych i prawnych od rozwodu małżeństwa posiadającego małoletnie dzieci. Przy czym z uwagi na charakter związku małżonków w takim rozwodzie ograniczona jest kontrola przesłanek negatywnych rozwodu oraz sąd nie orzeka o kwestiach pobocznych, związanych z władzą rodzicielską oraz kontaktami z dziećmi.

Jak zostało wskazane powyżej strony mogą żądać rozwodu z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o winie. Ta zasada stosuje się również do postępowań rozwodowych par bezdzietnych. Podkreślenia wymaga fakt, iż zasadą w polskim prawie jest orzekanie rozwodu z wskazaniem winy, to strony na zgodny wniosek mogą zażądać rozwodu bez orzekania o winie.

Przy czym wskazać należy, iż rozwód małżonków, którzy nie posiadają małoletnich wspólnych dzieci bez orzekania o winie jest dosyć powszechnym zjawiskiem w przypadku małżeństw z niewielkim stażem małżeńskim. Małżonkowie wówczas zgodnie wnoszą o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, jako najczęstsza przyczyna rozkładu pożycia małżeńskiego wskazywana jest wówczas niezgodność charakterów. Postępowania rozwodowe w takiej sytuacji trwają zasadniczo krótko, ograniczają się najczęściej do dwóch terminów. W takim pozwie nie trzeba powoływać dowodów ze świadków i szeregu dokumentacji, wystarczy ograniczenie do dokumentów aktu stanu cywilnego oraz dowodu z zeznań stron.

Zobacz serwis: Alimenty

Zdarza się, iż małżonkowie bezdzietni wnoszą o orzeczenie rozwodu z winy drugiej strony, często nawet fakt braku posiadania dzieci jest wskazywany jako okoliczność trwałego i zupełnego pożycia. Wówczas taki pozew o rozwód musi zawierać liczne wnioski dowodowe, których celem jest wykazanie winy przeciwnej strony w zakresie pożycia małżeńskiego. Najczęściej w procesach rozwodowych dowodami są zeznania świadków, dokumentacja medyczna, dokumentacja prywatna, taka jak korespondencja elektroniczna lub teleinformatyczna. Postępowanie z orzekaniem o winie trwa z reguły dłużej, celem przeprowadzenia postępowania dowodowego konieczne jest bowiem przeprowadzenie przynajmniej kilku rozpraw.

Zaznaczyć należy, iż żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego jest negatywną przesłanką rozwodową, co oznacza, iż o ile pozew złoży taka strona to może zostać on oddalony, o ile druga strona nie wyrazi zgody na taki rozwód, a sąd uzna, iż odmowa nie pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Ta przesłanka nie jest częstą okolicznością oddalenia pozwów rozwodowych, ma miejsce głownie w przypadku, gdy strony posiadają małoletnie dzieci. W przypadku małżeństw bezdzietnych znajdzie zastosowanie w szczególnie uzasadnionych przypadkach słusznościowych, przykładowo w sytuacjach nabytego kalectwa lub innych zdarzeń o charakterze losowym.

Zobacz serwis: Rozwód i dziecko

Pozew o rozwód par bezdzietnych jest zatem przede wszystkim uzależniony od żądania stron pod kątem orzeczenia winy, a tym samym od formy rozstania małżonków. O ile jest to decyzja wspólna stron postępowanie przebiega zasadniczo szybko i bez komplikacji. Ponadto z racji braku posiadania małoletnich dzieci pozew, a później wyrok rozwodowy nie zawiera wniosków i rozstrzygnięć odnoszących się do dobra małoletnich dzieci, władzy rodzicielskiej oraz regulacji kontaktów rodziców z dziećmi.

Paulina Adamczyk
adwokat
Kancelaria Radców Prawnych                         
Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.k.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK